• وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

امضای توافق نامه کشتیرانی تجاری ایران و عمان

  • کد خبر: 2110578
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: یکشنبه, 17 آذر 1398

استناد نیوز، وزیر راه و شهرسازی از امضای توافق کشتیرانی تجاری، باری و مسافری میان نهادهای بندری ایران و عمان خبر داد.

 

به گزارش استناد نیوز، محمد اسلامی در حاشیه مراسم امضای توافق نامه تجارت و حمل و نقل دریایی میان ایران و عمان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این برای نخستین بار است که ایران و عمان سند توافق نامه حمل و نقل دریایی با یکدیگر امضا و تبادل می کنند؛ وزیر صنعت و تجارت عمان، رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و عمان نیز هست و این توافق نامه در کمیسیون مشترک دو کشور نیز مطرح شده است. سند حمل و نقل و تجارت و کشتیرانی دریایی میان ایران و عمان در این کمیسیون مشترک به تصویب طرفین رسیده بود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: امروز این سند را که سه سال بود معطل مانده بود و ما مراحل آن را در ایران طی کرده بودیم، نیاز به یک مذاکره مجدد داشت که روز جمعه این گفت وگوها را آغاز کرده بودیم. آقای رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت هم خواسته بودند تا در همین سفر وزیر صنعت و تجارت عمان به ایران، این توافق نامه نهایی شود که پیشرفت خوبی برای روابط دو کشور محسوب می شود.

اسلامی با اشاره به اینکه مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و همچنین معاون وزیر حمل و نقل عمان که ریاست سازمان حمل و نقل دریایی این کشور را نیز بر عهده دارد، در این دو روز مذاکراتی را در خصوص موافقت نامه تجارت دریایی ایران و عمان انجام داده اند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، بر اساس این توافق نامه، دو کشور خطوط کشتیرانی منظم میان بنادر دو کشور برقرار می کنند خواسته بازرگانان ما نیز توسعه تبادلات دو کشور است جامعه تجار ما روابط بسیار گسترده و روان با بازرگانان عمانی دارند.

وی با اشاره به درخواست عمانی ها برای حضور شرکت های فنی و مهندسی ایران در این کشور، افزود: این توافق نامه کمک می کند تا با استفاده از ظرفیت امکان کشتیرانی میان دو کشور، تبادلات خود را افزایش دهیم.

اسلامی در خصوص درخواست افزایش پروازهای مستقیم میان ایران و عمان گفت: در حال حاضر ۳ شرکت هواپیمایی ما به این کشور پرواز دارند به دو شرکت عمانی نیز مجوز داده ایم تا به ایران پرواز داشته باشند. دو ایرلاین دیگر نیز تقاضا دارند تا از چند شهر دیگر عمان پرواز به ایران داشته باشند چون میزان تقاضای مردم این کشور برای سفر به ایران زیاد است و اعتماد خاصی به مردم ایران دارند.

علی بن مسعود بن علی السنیدی وزیر صنعت و تجارت عمان نیز در مراسم امضای توافق نامه حمل و نقل دریایی ایران و عمان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از اینکه در ایران حاضر شدم بسیار خوشحالم؛ این توافق نامه در هیئت وزیران عمان به تصویب رسیده است؛ به محض اینکه کل نسخه های توافق نامه را دریافت کنیم و به وزارت امور خارجه تحویل دهیم، این توافق نامه اجرایی خواهد شد.

وی تأکید کرد: امیدوارم امضای این توافق نامه انگیزه ای برای افزایش تجارت میان ایران و عمان باشد.

 محورهای توافق نامه ای که عصر امروز میان مدیران عامل سازمان های بنادر و دریانوردی ایران و عمان و با حضور وزرای راه و شهرسازی ایران و صنعت و تجارت عمان به امضا رسید، در حوزه توسعه همکاری‌های دریایی در زمینه حمل‌ونقل و تلاش مشترک برای رفع موانع توسعه همکاری‌های دریایی طرفین است.

همچنین ارتقای همکاری شرکت‌های کشتیرانی طرفین در زمینه حمل کالا بین ایران و عمان و تسهیل در ورود و خروج کشتی‌های باری و مسافری بین بنادر دو کشور از دیگر مفاد این تواق‌نامه محسوب می شود.

همکاری‌های فنی شامل عملیات امداد و نجات دریایی، حفاظت از محیط زیست دریا، آموزش دریایی و امنیت دریانوردی و تبادل اطلاعات از دیگر محورهای این توافق‌نامه ذکر شده است.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار