وزیر اقتصاد: تدوین سند راهبردی "اقتصاد هوشمند" در مراحل پایانی

  • کد خبر: 2110623
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: سه شنبه, 19 آذر 1398

استناد نیوز، وزیر اقتصاد با بیان اینکه سند بانکداری دیجیتال را تهیه کرده‌ایم، گفت: سند راهبردی و نقشه راه اقتصاد هوشمند در آستانه نهایی شدن است

 

به گزارش  استناد نیوز، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، 19 آذر) مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت شرکت‌های دانش‌بینان اظهار داشت: سال گذشته در برنامه خود جهت تصدی وزارت اقتصاد، شکل‌گیری اقتصاد هوشمند را مورد توجه قرار دادم زیرا معتقدم رفع مشکلات امروز کشور از این طریق ممکن است و بُعد دیگر اقتصاد هوشمند را فعالیت دانش‌بنیان می‌دانیم.

وی بیان کرد: یکی از لوازم اجتناب‌ناپذیر اقتصاد هوشمند شکل‌گیری جامعه و اقتصاد دانش‌بنیان است و نقش کلیدی این حوزه را شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت آپ‌ها برعهده دارند.

وزیر اقتصاد افزود: در یک سال گذشته برای رفع مشکل این حوزه جلساتی را با شرکت‌های نوآور و دانش‌بنیان داشته‌ایم و آیین‌نامه‌ای برای تنظیم رابطه آنها با دولت تهیه شده است، همچنین هسته اندیشه ورزی اقتصاد هوشمند را تشکیل داده‌ایم و نیازمندی‌های آنها تدوین می‌شود تا مبنای اجرا قرار گیرد.

دژپسند ادامه داد: سند بانکداری دیجیتال را تهیه کردیم تا اجرایی شود و اکنون نیز سند راهبردی و نقشه راه اقتصاد هوشمند در آستانه نهایی شدن است و جایگاه ویژه‌ای برای شرکت‌های دانش‌بنیان قائل شده‌ایم.

وزیر اقتصاد با اشاره به مشکلات حوزه مالیاتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: طبیعتا از نظر قوانین و مقررات مشکلی وجود ندارد امّا در حوزه اجرا هنگام مواجهه شرکت‌های دانش‌بنیان با سازمان امور مالیاتی و گمرک مشکلات ایجاد می‌شود.

وی افزود: جلسات مستقیمی بین شرکت‌های دانش‌بنیان، وزارت کشور، سازمان امور مالیاتی و گمرک انجام شده است و همه موارد مابین این بخش‌ها را بررسی کرده‌ایم و کمیته‌های فرعی نیز تشکیل شده تا مشکلات موجود رفع شود.

دژپسند اظهار داشت: در قالب بخشنامه مشکلاتی که بین شرکت‌های دانش‌بنیان با سازمان امور مالیاتی و گمرک بوده را رفع کرده‌ایم و برخی مشکلات باقی‌مانده دیگر نیاز به مقررات زدایی دارد که آنها نیز در حال پیگیری است، در شورای بازنگری قانون مالیات مستقیم 3 نماینده مجلس نیز حضور دارند که می‌توانند مواردلازم را یادآوری کنند.

وزیر اقتصاد بیان کرد: برخی مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه مالیات نیازمند اصلاح قانون مالیات مستقیم است که وزارت اقتصاد این قانون را مورد بررسی قرار داده و تأمین نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان، نوپا و نوآور مورد توجه قرار گرفته است تا با سرعت بیشتر و بدون مشکل به مسیرشان ادامه دهند./

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار