\افزایش ۲ برابری صادرات با حرف محقق نمی‌شود

  • کد خبر: 2110661
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه, 20 آذر 1398

استناد نیوز، رئیس کنفدراسیون صادرات افزایش دوبرابری صادرات به کشورهای همسایه را مستلزم رفع موانع صادراتی و زیر ساخت‌های لازم دانست، گفت: تحقق این هدف با حرف ممکن نیست.

 

به گزارش استناد نیوز، محمد لاهوتی در خصوص افزایش صادرات به کشورهای همسایه اظهار داشت: این که آیا ظرفیت افزایش دو برابری صادرات وجود دارد یا خیر، قطعا این ظرفیت وجود دارد زیرا بسیاری از واحدهای تولید کشور با نیمی از ظرفیت خود فعال هستند بنابراین اگر این ظرفیت‌های خالی فعال و منجر به صادرات شود، می توانیم شاهد افزایش صادرات باشیم.

وی با اشاره به موانع پیش روی صادرات گفت: باید ببینیم صحبت از افزایش صادرات یک هدف است یا تنها آمال و آرزو است. اگر آرزو است که در حد حرف باقی می‌ماند، اما اگر یک هدف است، باید مشکلات پیش روی آن را نیز رفع کنیم. صادرات، حمل و نقل و نقل و انتقال پول در حال حاضر به دلیل اتفاقات کشور عراق با مشکل روبه رو است.

رئیس کنفدراسیون صادرات با تأکید بر اینکه باید موانع گمرکی که به دلیل تصمیمات سایر دستگاه ها ایجاد شده برطرف شود، تصریح کرد: هنور برنامه‌ای از سوی وزارت صمت برای تحقق افزایش صادرات ارائه نشده ولی امیدورایم ضمانت‌ صادرات و ضمانت نامه های بانکی، به خصوص برای خدمات فنی مهندسی که به راحتی می تواند نقش مهمی در صادرات داشته باشد، برطرف شود.

لاهوتی با اشاره به اینکه دستیابی به افزایش صادرات به کشورهای همسایه نیازمند فراهم شدن زیر ساخت‌ها است، بیان کرد: کنفدراسیون صادرات نقش مشورتی در تصمیمات صادراتی داشته و پیشنهادات و برنامه‌های خود را ارائه می‌کند، بنابراین تعامل سازنده‌ای بین کنفدراسیون و بخش حاکمیتی این حوزه وجود دارد. اما مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد نیازمند تصمیماتی خارج از بخش خصوصی است و باید حاکمیت تصمیم‌گیری کند.

وی در خصوص کالاهایی که امکان افزایش صادارت آن وجود دارد، گفت: در زمینه کالاهایی که به صورت یک محصول صادر می‌شود ظرفیت‌های زیادی وجود دارد مثل کاشی و سرامیک، لوازم خانگی و فرش دستباف و به خصوص مواد غذایی.

telegram estenadnews

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار