\ادعای جدید زنگنه:برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوییل نداریم

  • کد خبر: 2110716
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: یکشنبه, 24 آذر 1398

استناد نیوز،  وزیر نفت با تاکید بر اینکه دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل ندارد.

 

 به گزارش استناد نیوز به نقل از مهر، بیژن زنگنه در حاشیه امضای تفاهمنامه بین شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی و بانک ملت  با بیان اینکه گازوئیل توزیع شده در شهرهای بزرگ و حتی محورهای مواصلاتی اصلی کشور مانند تهران و بندرعباس و یا اصفهان یورو ۴ است، اظهار داشت: مازوت با گوگرد مطابق استاندارد IMO از سوی ایران تأمین شده است و مشکلی در این زمینه نداریم.

راههایی برای جلوگیری از قاچاق LPG داریم

این مقام مسئول درباره اینکه راه حل جلوگیری از قاچاق یا مصرف غیر خانگی LPG چیست؟ گفت: در حال بررسی راه حل های موجود هستیم و طی ۱۰ تا ۱۵ روز آینده راه هایی را در پیش می گیریم تا مطمئن شویم کپسول گازهای LPG توزیع شده در استان ها (به ویژه استان سیستان و بلوچستان) که مصرف کننده نهایی که مصارف خانگی است، می رسد.

وزیر نفت در ارتباط با آخرین وضعیت قرارداد میدان گازی فرزاد B، تصریح کرد: بخش اول این قرارداد تصویب شده و بر این اساس ۷۵ میلیون دلار از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران به شرکت ایرانی فعال در این پروژه تخصیص داده ایم تا کار خود را آغاز کرده و از روند اجرای پروژه عقب نماند و در این مدت مصوبه شورای اقتصاد برای تأمین مالی این پروژه از ماده ۱۲ در قالب قرارداد بیع متقابل نهایی شود.

قاچاق بنزین چقدر کاهش یافت؟

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که چه میزان از ۲۲ میلیون بنزین صرفه جویی صورت گرفته در مصرف بنزین ناشی از کاهش قاچاق است، اظهار داشت: رقم ۲۲ میلیون لیتر صرفه جویی روزانه عدد صحیحی است اما باید اندکی تا ماه های آینده صبر کنیم تا این رقم تثبیت شود. این رقم در ۵ ماه آینده ثابت نیست چرا که هر تغییر قیمتی شوک اولیه ای را به مصرف وارد می کند و باید منتظر باشیم تا میزان صرفه جویی نهایی به طور میانگین مشخص شود. این در حالی است که اکنون فصل مصرف حداقلی بنزین است. البته رقم اعلام شده کاهش مصرف در مقابل مدت زمان مشابه سال قبل است اما آنچه قطعی است این است که با افزایش قیمت بنزین کاهش مصرف را در پی داریم چرا که تغییرات قیمتی بالا بوده است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم، یادآور شد: افزایش قیمت بنزین موجب می شود که مردم به سوی سوخت های جایگزین که می تواند CNG و در برخی موارد LPG باشد بروند که افزایش مصرف LPG موید آن است.

زنگنه ادامه داد: نمی توانیم رقم دقیقی را برای مصرف بنزین خارج از سهمیه بندی اعلام کنیم اما ارزیابی ها نشان می دهد بالغ بر ۶۰ میلیون لیتر در روز مصرف سوخت سهمیه بندی است که در کارت های سوخت به طور ماهانه شارژ می شود.

سهمیه‌بندی تاثیری روی قاچاق بنزین نداشته است؟

وی با تأکید بر اینکه سهمیه بندی تأثیری بر کاهش قاچاق بنزین ندارد، گفت: آنچه در قاچاق تأثیر دارد قیمت است. همانطور که می بینید در حال حاضر محدودیتی برای سوخت گیری بنزین به صورت آزاد وجود ندارد اما افزایش قیمت آن موجب کاهش حاشیه سود قاچاق بنزین شده است. البته باید در نظر داشت که قاچاق بنزین بسیار کم است. چرا که خطر قاچاق بنزین بیشتر است.

وزیر نفت عمده قاچاق سوخت را متعلق به گازوئیل دانست و گفت: قاچاق بنزین خطر بالایی دارد اما قاچاق گازوئیل حتی در حجم های بالا خطر چندانی ندارد و این فراورده همواره یارانه ای بوده است. باید از روش های دیگر برای جلوگیری از کاهش این قاچاق استفاده کنیم. از روش قیمتی نمی توانیم برای کنترل مصرف استفاده کنیم بنابراین باید روش های غیر قیمتی را پیشنهاد داد. در این راستا به خودروهای دیزلی براساس پیمایش گازوئیل تخصیص می دهیم اما نیروگاه ها براساس پیمایش نیستند.

فاز ۱۱ پارس جنوبی بطور کامل دست شرکت های ایرانی است

این مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت فاز ۱۱ پارس جنوبی نیز توضیح داد: قرارداد فاز ۱۱ به طور کامل به شرکت ایرانی انتقال داده شده و این شرکت در حال پیگیری امورات مربوط به این فاز است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره عملکرد بورس انرژی در حوزه فرآورده های نفتی و نفت خام، توضیح داد: در بخش صادرات فرآورده از طریق بورس، عملکرد بسیار موفقی داشتیم. به طوری که تمام صادرات بخش خشکی فرآورده ها از طریق بورس انرژی انجام می شود و عمده صادرات آبی فرآورده ها نیز از طریق بورس خرید و فروش می شود اما در بخش عرضه نفت خام و میعانات گازی با وجود عرضه منظم و پایدار، موفقیت چندانی نداشتیم.

زنگنه درباره اینکه آیا امکان خرید نفت از ایران در نتیجه سفر رئیس جمهوری به ژاپن وجود دارد؟ گفت: این یک تصمیم و اقدام سیاسی است و نمی توانم در این زمینه اظهار نظری داشته باشم اما به نظر می رسد اگر معافیتی برای خرید در نظر گرفته شود به صورت تک کشوری نخواهد بود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه گازوئیل توزیع شده در شهرهای بزرگ و حتی محورهای مواصلاتی اصلی کشور مانند تهران و بندرعباس و یا اصفهان یورو ۴ است، اظهار داشت: مازوت با گوگرد مطابق استاندارد IMO از سوی ایران تأمین شده است و مشکلی در این زمینه نداریم.

telegram estenadnews

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار