آیا افزایش انتقادها از بودجه، جنگ رسانه‌‌ای است؟

  • کد خبر: 2110973
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: جمعه, 06 دی 1398

استناد نیوز، هر چند سازمان برنامه و بودجه انتقادهای اخیر از لایحه بودجه را در راستای جنگ رسانه‌ای قلمداد کرده است اما به نظر می‌رسد بایستی در شرایط فعلی هم منتقدان و سازمان برنامه و بودجه سعه صدر بیشتری داشته باشند.

به گزارش استناد نیوز، مرکزپژوهشهای مجلس شورای اسلامی در پی انتشار اخباری در خصوص بودجه سال 1399 کل کشور با اسامی منسوب به این مرکز،اعلام کرد، نظرات مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی درباره بودجه 1399 کل کشور صرفاً از طریق گزارشهای رسمی این مرکز که بر روی سایت آن مرکز (http://rc.majlis.ir) در اختیار عموم قرار می گیرد بیان می شود. لذا نظرات افراد درباره بودجه 1399 کل کشور که تحت هر عنوان ادعای ارتباط سازمانی با این مرکز را دارند مورد تایید مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی نیست.

در همین خصوص نیز سازمان برنامه‌ و بودجه در پی توضیحات مرکز پژوهش‌های مجلس در رد انتساب نظرات شخصی برخی افراد درباره بودجه 99 به عنوان نظرات این مرکز؛ اعلام کرد: اکنون بیش از پیش شواهد و قرائن از تشکیل اتاق جنگ رسانه‌ای برضد لایحه بودجه 99 حکایت دارد که با جعل عنوان و نسبت دادن نظرات شخصی و جناحی به مراکز رسمی، تحت عنوان ارائه نظرات کارشناسی اما در واقع با انتشار مطالب سیاسی و غیر کارشناسی، به‌دنبال التهاب آفرینی و تشویش در افکار مردمند.

به گزارش تسنیم، بررسی ها نشان می‌دهد، تاکنون تنها علی روحانی به عنوان کارشناس مرکز پژوهشها در خصوص لایحه بودجه 99 مصاحبه کرده است. همچنین درحالی که در روزهای اخیر یک موج رسانه‌ای در خصوص رد کلیات بودجه 99 ایجاد شده بود، در نهایت در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، کلیات لایحه دولت تایید شد.

گفتنی است، با توجه به شرایط کشور برای لایحه بودجه 99، فروش یک میلیون بشکه نفت و همچنین مالیات 175 هزار میلیارد تومانی در کنار فروش 80 هزار میلیارد تومان اوراق و استقراض 30 هزارمیلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است. بررسی ها نشان می‌دهد بر خلاف بسیاری از جوسازی‌ها، تنگنای اصلی بودجه 99 نه در پیش بینی فروش یک میلیون بشکه‌ای نفت و نه در وصول مالیات 175 هزار میلیارد تومانی است بلکه به نظر می‌رسد چالش اصلی بودجه 99 پیش بینی درآمد بی سابقه 50 هزار میلیارد تومانی از محل واگذاری داراییهای منقول و غیر منقول دولت باشد.

در حال حاضر قیمت نفت در بازارهای جهانی در آستانه 70 دلار قرار گرفته است که این موضوع در صورت تداوم قطعا فشار تحریمی روی نفت ایران را کاهش خواهد داد. با رشد فروش نفت ایران در سال جاری (حدود 600 هزار بشکه) می‌توان به رقم فروش یک میلیون بشکه آن هم با قیمت بودجه‌ای هر بشکه 50 دلار در سال 99 خوشبین بود. در این صورت با بررسی درامدهای ناشی از نفت، مالیات و اوراق احتمال کسری بودجه 50 هزار میلیارد تومانی دور از انتظار نیست.

به این ترتیب در یک نتیجه گیری می‌توان مدعی شد که بحث وقوع کسری بودجه گسترده در لایحه بودجه 99 کمی دور از انتظار است اما به هر حال سازمان برنامه و بودجه نیز بایستی با سعه صدر بیشتری با منتقدان رو به رو شود. بسیاری از اطلاعات برای تحلیل اعداد و ارقام بودجه محرمانه یا دارای پیچیدگیهای فنی است که به نظر می‌رسد همین موضوع دلیل ایجاد شرایط رسانه‌ای موجود در خصوص لایحه بودجه شده که نمی‌توان نقصان ناشی از نبود اطلاعات را به منتقدان نسبت داد.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار