\
تغییر ویروس آنفلوانزا در موج دوم

  • کد خبر: 2111320
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: یکشنبه, 22 دی 1398

 استناد نیوز، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، گفت: نمی توان با همه گیری و جهش های ژنتیکی آنفلوانزا مقابله کرد.

 

به گزارش استناد نیوز،  محمد مهدی گویا، در بیست و هشتمین کنگره بیماری های عفونی و گرمسیری ایران، با اشاره به وضعیت همه گیری آنفلوانزا از ابتدای پاییز امسال در کشور، افزود: آنفلوانزا به عنوان بیماری که هرساله شاهد تغییر چهره آن در سطح دنیا هستیم، عامل تهدید کننده سلامت تلقی می شود.

وی گفت: متاسفانه در سالی که گذشت با همه گیری آنفلوانزا شاهد مرگ و میر گسترده در دنیا بودیم.

گویا در ادامه ضمن تشریح آخرین وضعیت ویروس آنفلوانزا در نیمکره شمالی و جنوبی زمین، خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان نمی توان با قطعیت گفت این بیماری در نقاط مختلف از الگویی واحد در ابتلا، پیشگیری و درمان پیروی می کند.

وی با بیان اینکه امسال همه گیری آنفلوانزا در نیمکره جنوبی و شمالی زمین نسبت به سال های گذشته در همین بازه زمانی زودتر شیوع پیدا کرده، خاطرنشان کرد: بیشترین مورد ابتلا مربوط به کشور استرالیا با ویروس غالب H۳N۲ است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، همه گیری آنفلوانزا در آمریکا را مشابه سایر نقاط جهان دانست و گفت: این ویروس در کشورهای آمریکایی با آنفلوانزای نوع B شیوع پیدا کرد.

به گفته گویا، ۹ میلیون مورد ابتلا، ۸۷ هزار بستری و ۴ هزار و ۸۰۰ مورد مرگ و میر آخرین آمار جهانی از ابتلا به آنفلوانزا در آمریکا است که به گفته محققان نوعی انفجار این ویروس در سال های اخیر بوده.

وی در ادامه از اخطار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر همه گیری جهانی آنفلوانزا (پاندمی) در آینده ای نه چندان دور خبر داد و خاطرنشان کرد: انواع مختلف ویروس های آنفلوانزا H۱N۱ ، H۳N۲ به مراتب شدید تر از سال های قبل بود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، تاکید کرد: مقایسه روند ابتلا به آنفلوانزا در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نشان از افزایش ابتلا به این بیماری در جهان دارد.

گویا با بیان اینکه ویروس H۱N۱ در کشور ما نسبت به سایر ویروس ها غالب بوده است، خاطرنشان کرد: در هفته گذشته موج دوم آنفلوانزا را ویروس نوع B به خود اختصاص داده است.

وی، بیشترین گروه سنی مبتلایان به ویروس آنفلوانزا را بین ۵ تا ۱۴، ۲۵ تا ۳۴ و افراد ۶۵ سال به بالا دانست و با بیان این مطلب که باید کشورها نسبت به شیوع پاندمی ها هوشیار باشند، افزود: در ۱۰۰ سال گذشته پنج مورد پاندمی ویروس آنفلوانزا رخ داده که پیش بینی می شود پاندومی آینده متفاوت تر از تمامی گونه ها باشد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: آنچه مسلم و غیرقابل انکار است، غیر قابل پیش بینی بودن پاندمی ها است که بسیاری از کشورها را گرفتار می کند.

وی با بیان اینکه ادعای پیش بینی، نوع و زمان انتشار ویروس آنفلوانزا غیرممکن است، لزوم برنامه ریزی دقیق و آمادگی برای مقابله با ویروس های مختلف آنفلوانزا را ضروری دانست و گفت: به هیچ عنوان نمی توان از بروز همه گیری و جهش های ژنتیکی آنفلوانزا مقابله کرد ولی در عین حال می توانیم در مقابل با کاهش عوارض و درمان به موقع اقدامات لازم را انجام دهیم.

گویا با بیان اینکه ایران مجهز به پیشرفته ترین آزمایشگاه های تشخیص ویروس آنفلوانزا است، خاطرنشان کرد: باید در سریع ترین زمان ممکن نمونه های مشکوک به آزمایشگاه ها برای بررسی ساختارژنتیکی ویروس، نحوه درمان و پیشگیری از موارد جدید ابتلا ارسال شوند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، شرط همکاری درون بخشی را کاراترین اقدام در مواجهه با ویروس آنفلوانزا دانست و گفت: بررسی سکانس های ژنتیکی ویروس آنفلوانزا امکانات و هماهنگی های ویژه ای را می طلبد که در کشور ساز و کار آن وجود دارد.

وی از استقرار چارچوب آمادگی برای پاندمی آنفلوانزا(PIPP) خبر داد و افزود: از زمان برقراری PIPP تا کنون ۱۳ کارخانه تولید واکسن وارد قرارداد شده و تعهدات این چارچوب ها را پذیرفته اند. ۴۰۰ میلیون دوز واکسن پاندمیک آنفلوانزا، ۱۰ میلیون دوره درمان آنتی وایرال، ۲۵۰ هزار کیت تشخیصی و ۲۵ میلیون سرنگ تهیه شده است.

گویا ادامه داد: در این چارچوب ها مشخص شده اگر کشوری ویروس های آنفلوانزای خود را در اختیار کارخانجات مورد قرار داد بگذارد از منافع آن بهره مند می شود.

telegram estenadnews

نظر دادن

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار