• تکلیف رئیس جدید 24 اسفند مشخص می شود

ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام برای یک ماه به آیت الله موحدی کرمانی سپرده خواهد شد

آیت الله محمد علی موحدى كرمانى امام جمعه موقت تهران قرار است تا اسفند ماه امسال جانشین آیت الله هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام شود

به گزارش استناد نیوز، یک منبع آگاه درباره سرنوشت تعیین رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از فقدان آیت الله هاشمی رفسنجانی، اظهار کرد: قرار است امام جمعه موقت تهران و دبیر کل جامعه روحانیت مبارز فعلا ریاست جلسات مجمع را بر عهده داشته باشد.

وی درباره اینکه ریاست آیت الله موحدی کرمانی در مجمع تشخیص صرفا برای این دوره است یا در دوره جدید هم این روال ادامه خواهد یافت یا خیر، تصریح کرد: آیت الله موحدی کرمانی تا تعيين رئيس مجمع تشخیص مصلحت نظام براى دوره جديد، اداره جلسات مجمع را بر عهده خواهند گرفت.

مجمع تشخیص مصلحت نظام از نهادهای اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران است که مهم‌ترین مسئولیتش، حل اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است. شمار اعضای این مجمع ۴۴ تن ثابت و یک تن میهمان متناسب با موضوع جلسه است که اعضای ثابت هر ۵ سال یک بار و از طریق حکم رهبر معظم انقلاب انتخاب می‌شوند. ریاست این مجمع از ابتدای تأسیس رسمی، بر عهده آیت الله هاشمی رفسنجانی بود و پس از رحلت او در 19 دی ماه سال جاری تاکنون، هنوز رئیس جدید این نهاد با اهمیت تعیین نشده ‌است.

حضرت امام (ره) در 17 بهمن 1366 هجری شمسی با صدور فرمانی، مجمع تشخیص مصلحت نظام را تاسیس فرمودند. این مجمع که در آغاز تأسیس، صرفا" بمنظور تشخیص مصلحت در موارد اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان تأسیس شده بود، هنگامی که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال 1368 بازنگری شد، پس از بحث های مشروح درباره جایگاه مجمع تشخیص مصلحت، وظایف یازده گانه ای مستند به اصول 112، 111، 110 و 177 برعهده این مجمع قرار گرفت، تا به عنوان حلقه تکمیلی در حاکمیت نظام جمهوری اسلامی و در شرایط مختلف ایفای نقش کند.

رهبر معظم انقلاب 24 اسفند ماه سال 1390 در حکمی رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره 5 ساله منصوب کردند. لذا به طور طبیعی در اسفند ماه سال جاری باید رئیس و اعضای جدید مجمع برای یک دوره پنج ساله دیگر از سوی رهبری منصوب شوند.

با مسئولیت گرفتن آیت الله موحدی کرمانی به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تا تعیین رئیس و اعضای دوره جدید این نهاد، باید مهر پایانی بر تمام گمانه زنی ها در خصوص انتصاب رئیس جدید مجمع پس از آیت الله هاشمی رفسنجانی زد.


منبع: تابناک

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0

نظرسنجی شهرداری کشور 1

نظرسنجی شهرداری مازندران2

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار