علت کاهش تسهیلات در روزهای پایانی سال

علی اصغر میرمحمد صادقی در گفت‌وگو با استناد نیوز، در خصوص علت توقف یا کاهش شدید اعطای تسهیلات از سوی اغلب بانک‌ها که از دی ماه امسال شروع شده است، اظهارداشت: در ماه‌های پایانی سال نقدینه‌خواهی افزایش می‌یابد و بانک‌ها مکلف به مدیریت منابع و مصارف هستند.

وی با بیان اینکه بانک‌ها نباید بیش از منابع‌، مصارف داشته باشند، افزود: نتیجه عدم تعادل در منابع و مصارف، اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی و تورم است به همین دلیل بانک‌ها در حال مدیریت منابع و مصارف هستند.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی تاکید کرد: بانک مرکزی به هیچ وجه بانک‌ها را مکلف به قفل کردن تسهیلات نکرده بلکه بانک‌ها موظف‌ به پرداخت تسهیلات در صورت داشتن منابع هستند زیرا بانک مرکزی به شدت با اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی مخالف است.

وی در پاسخ به این سوال که افزایش سقف وام پروژه‌های باقی مانده مسکن مهر از 30 به 40 میلیون تومان از محل خط اعتباری جدید است، گفت: خیر؛ این افزایش سقف وام از محل منابع وصولی‌های تسهیلات اعطایی مسکن مهر باید تامین شود و بانک مرکزی اعتبار جدیدی به این طرح تزریق نمی‌کند.

به گزارش فارس، براساس پیگیری‌های خبرنگار ما، فرایند اعطای تسهیلات در بانک‌های بزرگ یا به شدت محدود شده و یا تقریبا متوقف شده است.

طبق گزارش بانک مرکزی از متغیرهای پولی، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان‌ آبان ماه امسال به 100 هزار و 940 میلیارد تومان رسیده است.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
آیا از عملکرد کلی نمایندگان استان مازندران در مجلس رضایت دارید؟

آخرین اخبار