• توفیقیان ، مسئول راه اندازی گروه باستان شناسی زیرآب در پژوهشکده باستان شناسی گفت:

سواحل دریای مازندران با هدف شناسایی آثار احتمالی از کشتی‌ها مورد بررسی خواهد گرفت

روند بررسی و شناسایی باستان شناسی کشتی‌های تاریخی و بنادر کهن تجاری دریای مازندران در محدوده استان گیلان شروع شد.


حسین توفیقیان - سرپرست این برنامه و مسئول راه اندازی گروه باستان شناسی زیرآب در پژوهشکده باستان شناسی با اعلام این خبر اعلام کرد: در این برنامه یک ماهه سواحل دریای مازندران در محدوده استان گیلان با هدف شناسایی آثار احتمالی از کشتی‌های تاریخی و بنادر کهن تجاری مورد بررسی و شناسایی باستان شناسی قرار خواهد گرفت.

این باستان شناس تاکید کرد: با توجه به رفت و آمدهای دریایی بین بنادر ایرانی با بنادر مقصد در سواحل غربی دریای خزر "کاسپین"، که از حدود پانصد سال قبل تا امروز، احتمال وجود بقایای کشتی‌های تاریخی در سواحل ایرانی دریای مازندران دور از ذهن نخواهد بود.

وی با اشاره به مشارکت تنی چند از دانشجویان و فارغ التحصیل‌های علاقه مند به حوزه میراث فرهنگی زیر آب در این برنامه، ادامه داد: در این بررسی میدانی ضمن شناسایی کشتی‌های تاریخی، ساختار آنها و مواد به کار رفته در ساخت این جهازات دریایی مورد مطالعه و پژوهش قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در نتیجه این مطالعات، تاریخ ساخت این کشتی‌ها تعیین شده و با سایر نمونه‌های شناسایی شده مورد مطالعه تطبیقی قرار خواهد گرفت.

بی توجهی پژوهشگران به تجارت دریایی و دریانوردان

توفیقیان، مطالعه تاریخ تجارت دریایی و دریانوردی و ساختار کشتی‌های تاریخی دریای مازندران را ضرورتی انکار ناپذیر دانست که تاکنون مورد اقبال پژوهشگران قرار نگرفته است.

وی اضافه کرد: با توجه به موقعیت استراتژیک دریای مازندران در شمال سرزمین ایران، مطالعه کشتیرانی و تجارت دریایی در این بزرگترین دریاچه دنیا، نقش مهمی در شناخت ارتباطات تجاری و فرهنگی بین دشت‌های سرسبز شمال ایران و مراکز اقتصادی و تجاری سرزمین‌های پیرامون مانند روسیه تزار خواهد داشت.

این باستان شناس در ادامه ابراز امیدواری کرد که با آغاز این برنامه پژوهشی میدانی، توجه محققین، مورخین و باستان شناسان به حوزه مهم میراث فرهنگی زیر آب معطوف شده و گروه باستان شناسی زیر آب پژوهشکده باستان شناسی بتواند ضمن مطالعه کشتی‌های تاریخی و بنادر تجاری دریای مازندران، زمینه حفاظت و نگهداری علمی کشتی های مکشوفه را فراهم کند.

وی تصریح کرد: امیدوارم با حمایت سازمان‌های محلی بتوانیم نخستین سایت موزه منطقه ای را با استفاده از بقایای کشتی‌های تاریخی مشکوفه در سواحل جنوبی دریای کاسپین ایجاد و معرفی کنیم.

**مجوز برنامه بررسی و شناسایی باستان شناسی کشتی‌های تاریخی دریای مازندران، توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری صادر شده است.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
آیا از عملکرد کلی نمایندگان استان مازندران در مجلس رضایت دارید؟

آخرین اخبار