• رییس سازمان آموزش سنجش کشور؛

اطلاعات مهم کنکور سراسری 96 / ظرفیت پذیرش کنکور بیش از 740 هزار نفر / رقابت تنها برای 15 ظرفیت پذیرش

  • کد خبر: 212171
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: پنج شنبه, 15 تیر 1396

دکتر ابراهیم خدایی؛ قبولی در 85 درصد کل ظرفیت‌های آموزش عالی بدون کنکور باشد و رقابت تنها برای دوره های روزانه و دولتی است.

به‌ گزارش ‌استناد نیوز، دکتر ابراهیم خدایی در حاشیه مراسم بازدید از جلسه آزمون کنکور سراسری امروز (پنجشنبه) در آموزشکده فنی و حرفه‌ای دختران تهران ولیعصر (عج) در جمع خبرنگاران با تاکید بر این که بر اساس آمار اولیه حدود 740 هزار نفر در آزمون سراسری 96 پذیرفته خواهند شد، گفت‌: بر اساس آماری که تاکنون به دست ما رسیده است، تقریبا 740 هزار نفر در آزمون پذیرفته خواهند شد که البته آمار نهایی زمان انتخاب رشته داوطلبان اعلام خواهد شد و مطمئنا میزان پذیرش افزایش پیدا خواهد کرد، ولی کاهش پیدا نمی‌کند. ضمن این که دانشگاه‌های غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد ظرفیت پذیرش مجزایی دارندو مطمئنا دانشگاه آزاد اسلامی بیش از 500 هزار ظرفیت برای داوطلبان در نظر خواهد گرفت.

 

وی در ادامه‌ به مسن‌ترین و جوان ترین داوطلب کنکور 96 اشاره کرد و افزود: مسن ترین داوطلب آزمون امسال داوطلبی متولد 1310 از گلپایگان با 86 سال در گروه آزمایشی علوم انسانی و جوان ترین داوطلب نیز متولد سال 81 و با 15 سال از تهران در گروه آزمایشی علوم تجربی شرکت کردند. در واقع این داوطلب سه سال به صورت جهشی تحصیل کرده است.

 

رئیس سازمان آموزش سنجش کشور گفت: آزمون سراسری سال 96 در 372 شهر و 23 کشور با 27 حوزه برگزار شده است و تاکنون تخلفی نیز از برگزاری این آزمون گزارش نشده است. بر اساس روال سال‌های گذشته سوالات آزمون سراسری دو ساعت بعد از برگزاری در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org منتشر خواهد شد و اما کلید سئوالات از روز یکشنبه بر روی سایت قرار می‌گیرد.

 

وی با تاکید بر این که سئوالات کنکور امسال در مقایسه با سالهای گذشته آسان‌تر طراحی‌ شد، خاطرنشان کرد: بر اساس بررسی‌های علمی صورت گرفته سئوالات کنکور سال‌های گذشته بسیار مشکل بود، اما امسال تلاش کردیم محتوای سئوالات آسان‌تر طراحی شود.

 

مشاور عالی سازمان سنجش با تاکید بر این که تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری کاملا به صورت مثبت است، خاطر نشان کرد: از دو سال گذشته بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و همچنین قانون شورای سنجش و پذیرش سوابق تحصیلی دوران دیپلم تا 25 درصد دوران دیپلم و پنج درصد نیز دوره پیش دانشگاهی در آزمون سراسری کنکور تاثیر مثبت خواهد داشت و ا گر در بررسی‌های سازمان نمره داوطلبی با تاثیر این سوابق پایین تر بیاید آن را اعمال نخواهیم کرد.

 

رییس سازمان آموزش سنجش کشور با تاکید بر این که 85 درصد کل ظرفیت‌های آموزش عالی بدون کنکور است، گفت‌: از سال 92 بر اساس تکلیف قانونی باید 85 درصد کل ظرفیت‌های آموزش عالی بدون کنکور باشد و داوطلبانی که در آزمون سراسری ثبت‌نام می‌کنند معمولا کسانی هستند که می‌خواهند در دوره‌های روزانه و دولتی پذیرش شوند.

ابراهیم خدایی با اشاره به سهمیه پنج درصدی ایثارگران گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه سهمیه ایثارگران در پذیرش کنکور سراسری پنج درصد اضافه شده است و این سهمیه برای دارندگان و همسران ایثارگرانی که بیش از شش ماه در جبهه بوده‌اند اعمال خواهد شد و همسران و جانبازانی آنها زیر 25 درصد است اعمال می‌شود.

وی گفت‌: چنانچه در رشته محلی کسانی که حائز شرایط برای دریافت 25 درصد سهمیه هستند از این ظرفیت استفاده نکنند، این ظرفیت به پنج درصد که در برنامه ششم برای ایثارگران در نظر گرفته شده است، اضافه خواهد شد.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار