غرب درحال از دست دادن لبه برتری نظامی مقابل چالش‌های جدید

استنادنیوز؛ یک اندیشکده انگلیسی در جدیدترین تحلیل خود اذعان داشته که غرب درحال از دست دادن لبه برتری نظامی مقابل چالش‌های جدید است.

اندیشکده انگلیسی «مطالعات راهبردی» مستقر در لندن در گزارش سال 2018 خود در این زمینه نوشت: غرب دیگر در زمینه نوآوری‌های دفاعی و تولیدات نظامی ، وضعیت انحصاری ندارد و به عبارت دیگر سرمایه گذاری قدرت‌های غربی در زمینه نظامی، برتری خود را  برابر توسعه نظامی چین، روسیه و مهارت شبه نظامیان غرب آسیا از دست داده است.

*چالش‌های دریایی چین

این اندیشکده با اشاره به «چین» به عنوان یکی از این چالش‌ها نوشت: چین، اینک بزرگترین دارنده تانک در جهان است و از چهار سال گذشته تاکنون از لحاظ ظرفیتی در تقابل با نیروی دریای ارتش انگلیس به توان خود افزوده است.

بر اساس این گزارش، چین از سال دو هزار به این سو، کشتی‌، ناوشکن ، ناوچه‌ و زیردریایی‌های بیشتری را در قیاس با ژاپن، کره جنوبی و هند ساخته است. کل ظرفیت کشتی‌های جنگی جدید و کمکی که چین در چهار سال گذشته به تنهایی راه اندازی کرده، به طور قابل توجهی بیشتر از مجموع کل نیروی دریایی فرانسه است.

نیروی دریایی این کشور در حال توسعه استقرار نیروهای خود در جهان از جمله اروپا است و  به عنوان مثال، پایگاه نظامی چین در جیبوتی، باعث گسترش بیشتر استقرار دریایی پکن می‌‌شود.

*چالش‌های نیروهای نامتقارن روسیه برای غرب

«روسیه»، به عنوان دیگر چالش غرب نیز در زمینه تاکتیک نبردهای نامتقارن سرمایه گذاری کرده به‌طوری‌که این کشور در خط مقدم نبردهای نامتقارن است.

بر این اساس، روسیه همچنان تمایل استفاده از نیروهای خود در داخل و خارج را  ادامه می‌دهد و در تضاد با چین، توانایی بهره برداری مستقیم از قدرت نظامی را دارد و در عین حال برنامه‌های تجهیزاتی و افزایش کمیتی نیروهایش را اجرا می‌کند.

*چالش‌های موشکی ایران

اندیشکده انگلیسی درباره «ایران» نیز نوشته است: در حالی که ایران ارتش فرسوده‌ای دارد، اما این کمبود را با سرمایه گذاری بر توسعه موشک‌های بالستیک و نیروهای غیرمتعارف جبران کرده است.

«امیل حکیمه» تحلیلگر این اندیشکده درباره تاکتیک‌های ایران معتقد است، این کشور در حالی‌که از چالش مستقیم با آمریکا در خلیج فارس صرف‌نظر کرده، اما در مکان‌های دیگر درحال گسترش نفوذ است.

وی در این زمینه گفت: «ایران همچنان به اعمال قدرت و نفوذ با استفاده از وضعیت مبهم جنگ در سوریه و یمن برای آزمایش راهبردها و معرفی فناوری‌های جدید خود ادامه می‌دهد. ایران می‌خواهد رقبایش را آزمایش کند.»

«جان رین»، مدیر این اندیشکده نیز گفت: «ایران در استفاده از گروه‌های وابسته و ارتقاء وضعیت گروه‌های غیردولتی و نقش راهبردی دادن به آن‌ها بسیار ماهر است».

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0

نظرسنجی شهرداری کشور 1

نظرسنجی شهرداری مازندران2

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار