بنگاه‌های خبری آذربایجان به کانونی برای ترویج تفکرات تجزیه‌طلبانه تبدیل‌شده‌اند

استنادنیوز؛در چند سال اخیر رسانه‌های جمهوری آذربایجان تلاش‌های فراوانی را در راستای تحریک جریان‌های تجزیه‌طلبانه در مناطق مختلف ایران به کار بسته‌اند که با عنایت به سکوت نهادهای مسئول در این زمینه روزبه‌روز بر حجم آن‌ها افزوده می‌شود.

 

در این گزارش خلاصه ای از تلاش های رسانه های جمهوری آذربایجان در راستای افزایش تفکرات تجزیه طلبانه بیان شده است تا مسئولان مربوطه بیش از بیش به این فعالیت ها حساسیت نشان دهند.

خبرگزاری «hurriyyet» طی خبری با تیتر «خشونت علیه جوانان آذربایجان جنوبی ادامه دارد» می‌نویسد: هیئت DAK (Dünya Azərbaycanlıları Konqresi) بیانیه‌ای در حمایت از مبارزات مردم آذربایجان ایران خود صادر کرده است. این خبرگزاری در ادامه با مداخله آشکار در امور داخلی کشور می‌نویسد: «از طرف همه هم‌وطنان آذری‌زبان! در سراسر دنیا از تشکیل جنبش بومی هم‌وطنانمان در ایران برای دست یافتن به حقوق ملی خود تشکر و قدردانی می‌کنیم. دولت ایران به‌عنوان صاحب و مالک اصلی قدرت در کشور ایران که مردم را از ساده‌ترین حقوق خود یعنی حقوق بشر محروم کرده به پایان کار خود رسیده است؛ درحالی‌که همه کشورها به سمت دموکراسی و حقوق بشر پیش می‌روند، متأسفانه ایران همچنان به نقض حقوق مردم در سرتاسر کشور بدون در نظر گرفتن فشارهای خارجی ادامه می‌دهد و علیه جوانان آذربایجان از خشونت استفاده می‌کند.»

خبرگزاری «mia» نیز در راستای مداخله آشکار رسانه‌های آذربایجانی در امور داخلی کشور با استفاده از الفاظ جعلی می‌نویسد:

«بیش از یک قرن است که مردم آذربایجان در سرزمین مادری خود تحت اسارت قرار دارند! ما در مرحله‌ی تاریخی جدیدی قرارگرفته‌ایم. ملت ترک به بالاترین میزان بیداری و آگاهی رسیده است. مبارزات مردم آذربایجان جنوبی و همکاری با ما باعث جلب‌توجه جهانیان خواهد شد. ما باید روحیه ملی‌گرایی و روشنفکری را در بین جوانان آذربایجان جنوبی بیدار کنیم. تنها راه محافظت از حقوق ملت ترک در ایران استقلال آن‌هاست. ما خواهان آزادی و استقلال همه مردم آذری که در سرزمین‌های تاریخی آذربایجان جنوبی دستگیر و زندانی‌شده‌اند هستیم.»

در همین راستا خبرگزاری «istiqlal» با تأکید بر تشکیل «اتحادیه استقلال آذربایجان جنوبی» و تلاش برای تحریک اقوام متعدد ایرانی می‌نویسد: «اتحادیه مستقل آذربایجان جنوبی توسط سازمان‌های استقلال‌طلب آذربایجان جنوبی تأسیس‌شده است. این جنبش باهدف مبارزه با رژیم اشغالگر ایران! که اساس کار خود را بر از بین بردن جنبش‌های ملی‌گرایانه گذاشته، به وجود آمده است. هدف اصلی این سازمان تشکیل یک جنبش ایدئولوژیک است.»

این خبرگزاری در ادامه با توهین به گروه‌های مقاومت می‌نویسد:

«دولت ایران برای مبارزه با جنبش‌های ملی‌گرایانه هزار و یک حیله به کار بسته است که از آن جمله می‌توان به ساخت، تجهیز و حمایت‌های مالی از گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله اشاره کرد! بدون تردید باید سازمان‌های مستقل جنبش ملی آذربایجان باهدف خنثی‌سازی این‌گونه اقدامات ایران شکل بگیرد و تا رسیدن به استقلال کامل به فعالیت بپردازد. برای این کار ضروری است که شدت مبارزه در آذربایجان جنوبی قوی‌تر و سازمان‌یافته‌تر باشد. ما تمام تلاش خود را برای اتحاد، همبستگی و تقویت آذربایجان جنوبی به کارخواهیم گرفت.»

این خبرگزاری در خبری دیگر از تلاش برای برگزاری کنفرانسی تحت عنوان «جنبش ۲۱ آذر» در استانبول برای حمایت از استقرار یک دولت ملی در آذربایجان جنوبی پرده برمی‌دارد و از فتنه‌های ترکیه و آذربایجان خبر می‌دهد.

خبرگزاری «publik» در مصاحبه با «میر محمود میرعلی اغلو» رئیس حزب کلاسیک و حامی تشکیل کشور آذربایجان بزرگ از زبان وی می‌نویسد: «هدف حزب من تشکیل کشور آذربایجان بزرگ و ساختن سیاستی است که دروغ و ناامیدی را در آذربایجان از بین ببرد. ایده تشکیل آذربایجان بزرگ معنای زندگی من است. درواقع یکپارچگی آذربایجان بزرگ معنای زندگی همه ماست و به‌طورکلی این ایده باید شیوه زندگی همه ما باشد... چرا مانتوانیم به این مهم دست پیدا کنیم؟»

لازم به ذکر است که این خبرگزاری در طول فعالیت‌های مستمر خود تلاش کرده تا بذر تجزیه‌طلبی را در افکار عمومی اقوام ایرانی بکارد و در راستای امنیت زدایی از ایران حرکت نماید.

این خبرگزاری در ادامه با اشاره به سخنان «قدرت حسن قلی اف» نماینده مجلس آذربایجان، به تشریح اهداف اصلی حزب او پرداخته و از تشکیل دولت مستقل آذربایجان جنوبی دفاع می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

توهین مکرر رسانه‌های آذربایجان به مردم و مسؤولین ایرانی

استمرار توهین‌ها و مداخله رسانه‌های جمهوری آذربایجان در امور داخلی ایران

رسانه‌ آذربایجانی: حمله اسرائیل به سوریه درسی برای ایران است

خبرگزاری «bakipos» در تیتری تحریک‌کننده با عنوان «ایران به پایان کار خود نزدیک می‌شود» علاوه بر پخش بیانیه‌ی کنگره جهانی آذربایجان (DAK) در حمایت از جنبش‌ها و فعالان تجزیه‌طلب آذربایجان، تلاش می‌نماید تا ایران را به بدرفتاری و خشونت‌طلبی علیه جنبش‌های تجزیه‌طلب محکوم نماید.

در ادامه خبرگزاری «liderinfo» نیز علاوه برنشان دادن چهره‌ای مثبت و صلح طلبانه از فعالیت‌های تحریک‌کننده و غیرقانونی کنگره جهانی آذربایجان (DAK) تلاش می‌نماید تا ایران را محکوم نماید.

لازم به ذکر است که فعالیت‌های رسانه‌ای جمهوری آذربایجان در حمایت از گروه‌های تجزیه‌طلبانه در چند سال اخیر به اوج خود رسیده و این جمهوری کوچک تلاش‌های شایانی را برای بسط تفکرات امنیت زدا و خطرآفرین در اراضی جمهوری اسلامی ایران به کار بسته است که متأسفانه در برخی اوقات با سکوت نهادها  و مسئولین مربوطه همراه شده است.http://hurriyyet.org/xeber/dak-dan_iranla_bagli_bynat_guney_azerbaycan_genclerine_qarsi_zorakiliqlar_davam_etdirilir

http://www.mia.az/w۲۶۷۶۶۰/%۲۲Geosiyasi_prosesl%C۹%۹۹rd%C۹%۹۹_d%C۳%BCnya_Az%C۹%۹۹rbaycanl%C۴%B۱lar%C۴%B۱n%C۴%B۱n_yeri_v%C۹%۹۹_rolu%۲۲_adl%C۴%B۱_m%C۹%۹۹tbuat_konfrans%C۴%B۱_ke%C۳%A۷irilib/

http://istiqlal.az/news/۴۸۰۰۹.html

http://istiqlal.az/news/۴۶۲۶۸.html

http://publika.az/projects/xususi/۲۲۹۱۰۰.html

http://publika.az/news/nida_xeber/۲۲۶۶۳۴.html

http://bakipost.az/dak-dan-iranla-bali-beyenat-z-sonunu-yaxinlasdirir/

https://liderinfo.az/siyaset/۳۷۷۵-dak-dan-sert-beyanat-muharibe-ve-terrorizme-yox.html

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0

نظرسنجی شهرداری کشور 1

نظرسنجی شهرداری مازندران2

مهردانا

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار