روحانی رکورد دولت احمدی‌نژاد در صدور بخشنامه ارزی را شکست

استنادنیوز:روحانی در سال 92 با نقد و تمسخر دولت دهم، ابلاغیه‌های فراوان برای مدیریت قیمت ارز را به عنوان بی‌تدبیری و بی‌ثباتی در مدیریت عنوان کرد در حالی‌که در دولت دوازدهم، در 5 روز این رکورد شکسته شد.

بانک مرکزی هفته گذشته در فاصله سه روز، ۵ بخشنامه ارزی ابلاغ کرد و شنبه این هفته هم در روز تعطیل به تنهایی ۵ بخشنامه ارزی دیگر را صادر و ابلاغ کرد تا رکورد بانک مرکزی دولت دهم را بشکند.

در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ که بازار ارز کشور، آشفته شد، بانک مرکزی به طور مکرر بخشنامه‌های ارزی منتشر می‌کرد تا بتواند گرانی مستمر دلار را کنترل کند.

اما نهایتاً بخشنامه‌های مکرر بانک مرکزی که بعضاً نقض‌کننده بخشنامه‌های قبلی هم بود، نتوانست به کنترل بازار ارز منجر شود و حتی باعث سردرگمی فعالان اقتصادی هم شد و اوضاع را خراب‌تر کرد.

بانک مرکزی در آن مقطع تلاش داشت با مدیریت دستوری جلوی گرانی ارز را بگیرد اما نتیجه مدیریت بخشنامه‌ای بانک مرکزی در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱، دو برابر شدن قیمت دلار بود.

 

این مسئله در انتخابات سال ۱۳۹۲ مورد تمسخر حسن روحانی کاندیدای ریاست جمهوری هم قرار گرفت به طوری که روحانی هشتم خرداد ۱۳۹۲ در گفتگوی تلویزیونی به انتقاد از مدیریت بخشنامه‌ای بانک مرکزی دولت دهم پرداخت و با بیان اینکه "مردم ما آیا باور می‌کنند که از ۸ آبان ۹۱ تا ۸ آذر ۹۱، ۳۷ بخشنامه در مسائل اقتصادی صادر شد"، اظهار کرد:

باور می‌کنند در طول ۵ ماه، ۶۰ بخشنامه درباره مسائل ارزی و ریالی صادر شد؟ این بی‌ثباتی چگونه آرامش و اطمینان به وجود می‌آورد؟ مردم مدیریت کارآمد، ثبات، آرامش و قدرت آینده‌نگری می‌خواهند در کنار این مشکلات قانون‌گریزی‌ها و عدم ابلاغ مصوبات مجلس که در نهایت به ابلاغ آن‌ها از سوی رییس مجلس می‌رسید نیز وجود دارد. در حالی که اساس در کشور باید قانون و اطاعت از آن باشد، چراکه این مساله می‌تواند اعتماد لازم را بوجود آورد.

آنطور که روحانی در سال ۱۳۹۲ گفت، بانک مرکزی دولت دهم در طول ۵ ماه، ۶۰ بخشنامه درباره مسائل ارزی و ریالی صادر کرد، یعنی به طور میانگین ۱۲ بخشنامه در هر ماه و در واقع هر ۲.۵ روز یک بخشنامه.

جالب آن که بانک مرکزی دولت دوازدهم در هفته گذشته، در فاصله سه روز (۲۱، ۲۲ و ۲۳ فروردین)، ۶ بخشنامه صادر کرد که البته بخشنامه ششم درباره اعلام آمادگی برای کسب نظرات مردم بود.

شنبه این هفته هم که روز تعطیل بود، بانک مرکزی به ناگاه ۵ بخشنامه ارزی جدید دیگر هم صادر کرد.

بدین ترتیب از ۲۱ تا ۲۵ فروردین‌ماه یعنی در فاصله ۵ روز، بانک مرکزی دولت دوازدهم ۱۱ بخشنامه ارزی صادر کرده که معنای میانگین ۲ بخشنامه در هر روز است. این آمار نشان می‌دهد فعلاً سرعت دولت دهم در صدور بخشنامه‌های ارزی شکسته شده است.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0

نظرسنجی شهرداری کشور 1

نظرسنجی شهرداری مازندران2

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار