نگرانی ها از کمبود عرضه، بهای نفت را افزایش داد

استنادنیوز؛قیمت نفت امروز در بازارهای جهانی به دلیل افزایش نگرانی ها از مواجهه با کسری عرضه با توجه به آماده شدن کارگران صنعت نفت نروژ برای اعتصاب در روز جاری، افزایش یافت.

قیمت نفت خام برنت دریای شمال در ساعت 03:03 بامداد امروز به وقت گرینویچ در بازار لندن با 32 سنت یا چهار دهم درصد افزایش نسبت به دیروز (دوشنبه) به 78 دلار و 39 سنت در هر بشکه رسید. بهای نفت برنت نیز دیروز در این بازار 1.2 درصد بالا رفته بود.
بهای نفت خام سبک غرب تگزاس نیز با 17 سنت یا دو دهم درصد افزایش نسبت به دیروز به 74 دلار و 2 سنت در هر بشکه رسید. قیمت آن دیروز با یک افزایش چشمگیر پنج درصدی به 73 دلار و 85 سنت در هر بشکه رسیده بود.
صدها کارگر شاغل در صنعت نفت و گاز فراساحلی نروژ قرار است امروز در اعتراض به رد پیشنهاد افزایش دستمزدشان اعتصاب کنند.
این در حالی است که تولید نفت برخی اعضای اوپک مانند لیبی و ونزوئلا نیز در حال کاهش است و تحریم های آمریکا علیه ایران نیز بزودی اعمال می شود.
«آمریکا می خواهد صادرات نفت ایران را از ماه نوامبر (آبان-آذر) به صفر برساند. ایران پنجمین صادرکننده بزرگ نفت در جهان است.»
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از عربستان خواسته است، کسری عرضه نفت در بازارها را جبران کند.
بازار نفت همچنین با کاهش صارات نفت لیبی و کانادا روبروست. صادرات نفت لیبی به دلیل بسته شدن چند بندر این کشور از 1.28 میلیون بشکه در روز در فوریه (بهمن-اسفند) گذشته، اکنون به 527 هزار بشکه در روز کاهش یافته است.
در کانادا نیز به دلیل مشکلات بوجود آمده در تاسیسات شرکت نفت «سینکرود»، امکان انتقال 360 هزار بشکه در روز نفت به شهر کوشینگ اوکلاهامای آمریکا وجود ندارد.
بازار نگران این است که اگر ظرفیت مازاد تولید عربستان صرف جبران کسری ناشی از خروج نفت ایرن از بازارها شود، بازار در برابر کسری های غیرمنتظره آینده، آسیب پذیر خواهد بود.
به گزارش ایرنا، یک مقام ارشد وزارت اور خارجه آمریکا در اواخر ماه ژوئن (اوایل تیرماه) از همه کشورها خواست واردات نفت خود از ایران را به صفر کاهش دهند.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا نهم تیرماه در توئیتی نوشت: به تازگی با پادشاه عربستان رایزنی کردم و درخواست دارم تولید نفت خود را تا 2 میلیون بشکه افزایش دهد تا این اختلاف (عرضه و تقاضا) را جبران کند. قیمت ها خیلی بالاست و وی موافقت کرد.
«بیژن زنگنه» وزیر نفت کشورمان این درخواست را توهین به حاکمیت ملی کشورهای مستقل عضو اوپک دانست.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0

نظرسنجی شهرداری کشور 1

نظرسنجی شهرداری مازندران2

مهردانا

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار