افتتاح نخستین استخر ویژه معلولین شمال کشور /افتتاح پروژه های امسال با اعتباری بالغ بر 190 میلیارد

استنادنیوز؛همزمان با دومین روز از هفته بهزیستی، نشست مطبوعاتی دکتر سید سعید آرام مدیر کل بهزیستی مازندران با اصحاب رسانه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بهزیستی مازندران در ابتدا دکتر آرام ضمن تقدیر از رسانه ها بواسطه انعکاس فعالیت های بهزیستی و شناخت هرچه بهتر اقدامات این سازمان در جامعه، با اشاره به شعار امسال هفته بهزیستی گفت : با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه مسئولیت سلامت اجتماعی به بهزیستی سپرده شده است، بالندگی و صیانت اجتماعی محقق نخواهد شد مگر با توسعه به زیستن و آموزش روش های درست زندگی.

مدیر کل بهزیستی استان با اشاره به پروژه های مختلف در دست افتتاح بمناسبت هفته بهزیستی افزود : پروژه های هفته بهزیستی با اعتباری بالغ بر ۱۹۰ میلیارد، امکانات تازه و شرایط بهتری را پیش روی جامعه هدف بهزیستی قرار خواهد داد.

وی با بیان اینکه در هفته بهزیستی بیش از صد پروژه اشتغال با اعتبار ۲۰ میلیارد و تحویل ۱۱۵ واحد مسکونی به مددجویان با بیش از ۱۱ میلیارد اعتبار در این هفته انجام خواهد شد خاطر نشان کرد : از شروع دولت تدبیر و امید بیش از ۲۸۰۰ نفر از جامعه هدف بهزیستی در استان صاحب مسکن شدند.

دکتر آرام افتتاح استخر ویژه معلولین در این هفته را یکی از اصلی پروژه ها و خواسته دیرینه جامعه معلولین عنوان کرد و افزود : این استخر تنها مرکز آب درمانی منطقه شمال با بیش از ۴۵ میلیارد ریال است که تمام گروه های معلولین بدون در نظر گرفتن نوع معلولیت می‌توانند از خدمات و امکانات ویژه آب درمانی آن بهره مند شوند.

وی با اشاره به افتتاح مرکز  روزانه بازپروری زنان آسیب دیده در آمل، افتتاح مرکز نگهداری شبانه روزی کودکان بی سرپرست در بابل و اولین مرکز ماده ۱۶ مختص بانوان معتاد بی خانمان، گفت : اولین خانه سلامت روزانه مختص دختران آسیب پذیر و آسیب دیده در ساری، در کنار خانه سلامت که سالها بصورت شبانه روزی به این امر مشغول بود، افتتاح شد.

دکتر آرام با تاکید بر اینکه بهزیستی جهت خدمات دهی به اقصی نقاط استان، ساختمان اداره بهزیستی کجور نوشهر و مرزن آباد چالوس را افتتاح می‌کند افزود : همچنین در این هفته کلنگ اولین مرکز بنیاد ژنتیک در شمال کشور، در ساری و اولین مرکز توانبخشی و توانمندسازی معلولان غرب مازندران در نوشهر زده خواهد شد.

مدیر کل بهزیستی مازندران با اشاره به بحث میز خدمت و تاکید دولت تدبیر و امید بر حقوق شهروندی تصریح کرد : در این راستا فضا و امکانات خوبی را فراهم کردیم و جهت رفاه حال جامعه هدف میز خدمت الکترونیک را راه اندازی کردیم تا مددجویی که در منطقه غرب استان نیاز به دریافت خدمات دارد، زحمت و هزینه سفر را متحمل نشود و در منزل بصورت الکترونیکی خدمت مورد نظرش را دریافت کند.

وی در خصوص کودکان کار و خیابانی به افتتاح مرکز کودکان کار در آمل و نوشهر اشاره کرد و گفت : مسئولیت این کودکان به تنهایی با بهزیستی نیست و بر اساس آیین نامه ها و دستورالعمل های سازمان، وظیفه بهزیستی، پس از جمع آوری، آغاز شده و به منظور ساماندهی این عزیزان وارد کار می‌شود که در این رابطه مرکز شبانه روزی کودکان خیابانی در ساری به این امر اختصاص دارد.

مدیر کل بهزیستی مازندران با اشاره به تحت پوشش بیمه ای قرار دادن بیش از ۲ هزار زن سرپرست خانوار، ۲۴۰۰ زن روستایی و دو هزار معلول روستایی، بالا بودن هزینه های درمانی مددجویان را یکی از معضلات اصلی آنها عنوان و خاطر نشان کرد : شش هزار نفر از مددجویان تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دادیم و تا دو ماه آینده این تعداد به ده هزار نفر خواهد رسید.

دکتر آرام در بیان معضلات و مشکلات پیش روی برنامه های بهزیستی گفت : در حل مشکلات و معضلات اجتماعی تمامی ارگان ها باید ورود کنند اما گاها برخی موازی کاری ها ناخواسته منجر به بی برنامگی هایی می‌شود. در تلاشیم تا با تدوین برنامه هایی هدفمند کاری کنیم تا موازی کاری هایی که باید منجر به هم افزایی شوند، به خنثی کردن اقدامات ختم نشود.

وی یکی از مهمترین ارکان پیشبرد اهداف بهزیستی را همراهی و همدلی مردم و توجه به مسئولیت های اجتماعی بیان کرد و گفت : آموزش مهارت های اجتماعی جلوی بسیاری از معضلات اجتماعی را می‌گیرد و بهزیستی آموزش این مهارت ها را از مهد کودک ها آغاز کرده است.

مدیر کل بهزیستی مازندران با بیان اینکه از سال ۹۲ با آغاز طرح کاهش طلاق، زندگی شش هزار زوج متقاضی طلاق، با مراجعه به مراکز مشاوره بهزیستی، منجر به سازش شده است، گفت : متاسفانه عدم یادگیری مهارت های زندگی از کودکی و اعتیاد مهمترین علل طلاق در استان است.

وی با تاکید بر کاهش اعتیاد در مازندران طی پنج سال گذشته و رسیدن به رتبه ۱۴ کشور از رتبه دوم شیوع اعتیاد، افزود: در خصوص معضل اعتیاد کارزار رسانه ای مبارزه با شیشه و سپس مبارزه با گل را داشتیم که از اقدامات موفق بهزیستی در رابطه با آگاهی سازی جامعه نسبت به این مواد مخدر بوده است.

دکتر آرام درخصوص کودک آزاری و اقدامات بهزیستی در این رابطه به برگزاری کمپین نه به کودک آزاری برای نخستین بار در کشور در مازندران اشاره کرد و افزود :پارسال 27600 تماس با 123 گرفته شده ، که 170 مورد آن درباره کودک آزاری بوده که نیاز به مداخله داشت. از این تعداد 40 درصد آزارها جسمی، 20 درصد غفلت، 13درصد اعتیاد و... بوده است.

 در پایان معاونین توانبخشی،  اجتماعی و مشارکت های مردمی بهزیستی مازندران به ارائه گزارش عملکرد حوزه های تخصصی خود پرداختند  که مهمترین آنها به عبارت ذیل میباشد :

مازندران سه سال رتبه اول کشوری را در حوزه مناسب سازی معلولان به دست آورد و شهر ساری به خصوص در این زمینه موفق بوده است.

امسال می‌خواهیم یک شهر مازندران را بعنوان شهربدون مانع آماده کنیم.

سال 96 با موضوع خودکشی 112 تماس داشتیم که 74 مورد آن بانوان بودند.

در سال گذشته 45 میلیارد توسط مشارکت‌های مردمی جذب شده است.

با افزایش اعتماد عمومی به بهزیستی در عید فطر امسال بیش از یک میلیارد تومان ذکات فطریه جمع آوری شد.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0

نظرسنجی شهرداری کشور 1

نظرسنجی شهرداری مازندران2

مهردانا

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار