• مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران:

افزایش قیمت گوجه فرنگی موقتی است/کاهش قیمت در روزهای آتی

استنادنیوز؛مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: در روزهای آینده با ورود محصولات گلخانه‌ای با کاهش قیمت این محصول مواجه خواهیم بود

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سلیمان حاتم‌نژاد  درباره افزایش قیمت گوجه فرنگی در بازار گفت: گوجه فرنگی یکی از محصولات پرطرفدار در سبد غذایی استان به شمار می‌رود و به همین دلیل مردم نسبت به قیمت آن حساس هستند.

وی با بیان اینکه اختلاف قیمت این چنینی در چند روز اخیر در استان ناشی از کاهش تولید این محصول در این مقطع از سال در استان‌های شمالی و مرکزی است، ادامه داد: با توجه به محدودیت سطح زیرکشت این استان‌ها و اثرگذاری کاهش بارندگی‌ها در ماه‌های اخیر،  تولید این محصول در مزارع جالیزی استان‌های شمالی و مرکزی در سال جاری با کاهش رو به رو شد و مزارعی که هم اکنون گوجه فرنگی و سیب زمینی در آن کشت شده است به مراحل نهایی برداشت رسیده و به همین دلیل در حال حاضر کاهش عرضه در استان‌های تولیدکننده مشهود است.

مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه قیمت گوجه فرنگی گلخانه‌ای در روزهای اخیر در نوسان است، افزود: قبل از افزایش یکباره قیمت، این نوع گوجه بین 6 هزار تا 7 هزار تومان در بازار به فروش می‌رفت.

این مسؤول بیان کرد: براساس گزارش گمرک استان طی 6 ماهه  اخیر، گوجه فرنگی از این استان صادر نشده و فقط به مقدار جزئی رب گوجه فرنگی به میزان 78تن به ارزش 113 هزار و 68 دلار به کشورهای همسایه صادرشده است.

حاتم‌نژاد به دلایل افزایش قیمت گوجه فرنگی اشاره کرد و گفت: دلالان به بهانه افزایش هزینه تولید به دلیل گرانی ارز، افزایش هزینه حمل و نقل و محدودیت‌های ترانزیتی قیمت دلخواه خود را تعیین و در میادین تره بار عرضه می‌‌کنند.

وی اضافه کرد: در روزهای آینده با ورود محصولات گلخانه‌ای با کاهش قیمت این محصول مواجه خواهیم بود، اما آنچه که باعث نگرانی دراین خصوص است قدرت عواملی مانند واسطه ‌ها و حمل و نقل است که قیمت محصول را بدون ضابطه مشخص و به صورت آزادانه تعیین می‌کنند.

مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: محدودیتی برای صادرات این محصول به صورت فرآوری شده وجود ندارد و افزایش قیمت مقطعی بوده و به مرور حل خواهد شد.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0

نظرسنجی شهرداری کشور 1

نظرسنجی شهرداری مازندران2

مهردانا

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار