• توافی تاریخی صورت گرفت

امضا توافق نهایی بوئینگ و ایران / صنعت حمل و نقل هوایی دگرگون خواهد شد

  • کد خبر: 21443
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: یکشنبه, 21 آذر 1395

ایران و شرکت هواپیمایی بوئینگ آمریکا به توافق نهایی رسیدند تا اولین هواپیمای این شرکت سال 2018 در آسمان ایران به پرواز درآید

به گزارش استناد نیوز، مذاکرات طولانی ایران با غول آمریکایی صنعت هواپیماسازی جهان بالاخره به نتیجه رسید تا بر اساس این توافق بزرگ طی 10 سال آینده ناوگان هواپیمایی ایران با ورود 80 فروند بوئینگ متحول شود.

 

پرورش، مدیرعامل ایران ایر با تایید این خبر تصریح کرد: سند همکاری ایران و بوئینگ امروز به امضا خواهد رسید. بر این اساس، نخستین فروند از هواپیماهای بوئینگ در سال ۲۰۱۸ به ایران تحویل داده می‌شود.

 

همچنین از مجموع ۸۰ فروند هواپیمای مورد توافق برای تحویل به ایران، ۵۰ فروند بوئینگ ۷۳۷ و ۳۰ هواپیمای دیگر شامل دو مدل بوئینگ ۷۷۷ خواهد بود.

 

مراسم امضای سند همکاری میان ایران‌ایر و بوئینگ با حضور وزیر راه و شهرسازی انجام شد تا دولت در ماه‌های پایانی عمر خود، قراردادی استثنایی برای صنعت هواپیمایی را به امضا برساند.

 

در این مراسم، باحضور عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی، فخریه کاشان قائم مقام وزیر، عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و مدیرعامل هما قرارداد نهایی خرید ۸۰ فروند هواپیما از شرکت هواپیماسازی بوئینگ امروز امضا و قرار شد در بازه‌ زمانی ۱۰ ساله این هواپیماها به ایران تحویل داده شود.

 

به دنبال تفاهم‌نامه منعقده بین «هما» و کارخانه هواپیماسازی بوئینگ بعد از برجام در تیرماه سال جاری و پیرو مذاکرات و مطالعات و بررسی‌های انجام شده توسط تیم‌های کارشناسی هواپیمایی جمهوری اسلامی "هما" ، وزارت راه و شهرسازی، دستگاه‌های ذیربط، قرارداد نهایی خرید ۸۰ فروند هواپیما بین هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" و شرکت و کارخانه بوئینگ با حضور وزیر راه وشهرسازی و تنی چند از مسئولان صنعت حمل ونقل هوایی کشور به امضای مدیرعامل هما و معاون منطقه‌ای بوئینگ رسید.
این قرارداد شامل ۵۰ فروند هواپیمای بوئینگ از نوع ۷۳۷-MAX ، ۱۵ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۳۰۰ و ۱۵ فروند هواپیما بوئینگ ۷۷۷X است و پس از ۳۷ سال تحریم با این کارخانه امضا شده است.

 

طبق توافق هایی که پیش از این بین بویینگ و ایران ایر شده بود؛ قرار بر این بود که قرارداد ۲۵ میلیارد دلاری برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری بویینگ منعقد شود.
قرارداد بویینگ و ایران ایر در حالی منعقد می شود که با بر سر کارآمدن ترامپ به عنوان رییس جمهوری جدید دولت آمریکا، برخی خرید هواپیما از آمریکا را منتفی می‌دانستند.

 

گفته می شود به زودی قرار داد خرید هواپیما از ایرباس هم به ثبت نهایی خواهد رسید تا ناوگان فرسوده هواپیمایی ایران با محصولات بزرگترین کارخانجات هواپیمایی دنیا نوسازی شود، موضوعی که پس از توافق هسته ای امکان پذیر شد و از دستاوردهای بزرگ برجام است.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار