• معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران خبر داد:

رشد 48 درصدی نرخ سواد مازندرانی‌ها در 40 سال گذشته

استنادنیوز؛معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران از رشد 48 درصدی نرخ سواد مازندرانی ها در 40 سال گذشته خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «داود تقی نیا» در مراسمی به مناسبت گرامیداشت هفته سوادآموزی که در کانون حضرت فاطمه زهرا (س) ناحیه دو ساری برگزار شد، اظهار داشت: از سال 1355 تا 1395 طی مدت 40 سال نرخ سواد مردم مازندران از 50 درصد به 97.63 درصد رسید.

وی با اشاره به نرخ سواد جمعیت 10 تا 49 سال افزود: نرخ سواد 49-10 سال یکی از شاخص‌های مهم سوادآموزی در جهان محسوب می‌شود که از این منظر کشور ما از رتبه‌های بالا در میان دیگر کشورها برخوردار است. این شاخص از سال 55 تا 98 در کشور ما از میزان 48.8 به 94.7 درصد و در استان مازندران از 50 به 97.63 درصد افزایش یافت.

تقی نیا، دیگر شاخص مهم سوادآموزی را که در سال‌های پس از انقلاب اسلامی رشد قابل ملاحظه‌ای داشته «فاصله درصد با سوادی زنان و مردان»عنوان کرده و ادامه داد: فاصله درصد با سوادی زنان و مردان در سال 1355 خورشیدی در کشور 24 درصد بوده که در سال 1395 به 6.8 کاهش یافت. همچنین این نرخ در مازندران از 34.8 در سال 55 به 0.8 در سال 95 رسید.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران همچنین به شاخص «فاصله درصد با سوادی شهری و روستایی» نیز اشاره کرده و گفت: در این شاخص مهم که به عدالت منطقه‌ای مربوط می شود آمارها حکایت از کاهش چشم‌گیر فاصله سواد بین مردم روستایی و شهری دارد. در سال‌های پیش از انقلاب مردم روستاها در دسترسی به تحصیل و سواد فاصله بسیار زیادی با شهرنشینان داشتند.

وی با اشاره به آمارهای این شاخص مهم تصریح کرد: فاصله درصد با سوادی شهری و روستایی در سال 1355 خورشیدی در کشور 34.9 درصد بوده که در سال 1395 به 12.3 درصد کاهش یافت. همچنین این نرخ در مازندران از 38 درصد در سال 1355 به 1.75 درصد در سال 1395 رسید که نشانگر رشد درخشان مازندرانی‌ها در این زمینه است.

تقی نیا با بیان اینکه «رتبه باسوادی 6 سال به بالا» استان مازندران در طی 4 دهه گذشته با رشد 40 درصدی مواجه بوده است، خاطرنشان کرد: این رقم برای مازندران در سال 1355 عدد 48.58 بوده که در سال 1395 به رقم 88.71 افزایش یافت.

سوادآموزی راهی برای افزایش عدالت اجتماعی

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران در بخش دیگری از سخنان خود درباره ضرورت سوادآموزی در جامعه گفت: عدالت آموزشی یکی از پایه های عدالت اجتماعی است و تمامی اندیشمندان اذعان دارند که برای رسیدن به توسعه باید بسترهای عدالت اجتماعی را فراهم ساخت. اصلی ترین بستر ایجاد عدالت اجتماعی نیز عدالت آموزشی و دسترسی همه آحاد جامعه به حق تحصیل و سوادآموزی است.

تقی نیا با بیان اینکه آموزش اصلی‌ترین راه جلوگیری از تفکر جنگ و نزاع است، افزود: پس از جنگ جهانی دوم چندین کشور اقدام به تأسیس سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) کردند تا بتوانند صلح و آشتی و آرامش را جایگزین جنگ کنند. هم اکنون 170 کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران عضو این سازمان هستند تا با فراهم آوردن هر چه بیشتر بسترهای آموزش به عنوان اصلی ترین محور توسعه، به تفکر آشتی و آرامش و سازش دست یابند.

شایان ذکر است در این مراسم از آموزش دهندگان سوادآموزی مرکز استان تجلیل شد.

telegram estenadnews

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

معرفی کاندیدا سایت

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار