• وزیر خارجه چین

تماس تلفنی ترامپ با تایوان روابط با آمریکا را خدشه دار کرد

  • کد خبر: 21591
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: پنج شنبه, 02 دی 1395

ونگ یی وزیر خارجه چین گفت: ترامپ به تنهایی نمی تواند مانعی برای روابط دوجانبه پکن و واشنگتن باشد

ونگ یی وزیر خارجه چین گفت روابط پکن-واشنگتن با تزلزل موجه شده اما احترام متقابل برای منافع اصلی، همچنان ثابت و در جای خود باقی است.

به نوشته تودی آنلاین، وزیر خارجه چین در گفت‌وگو با یک روزنامه چینی درباره روابط این کشور با آمریکا همان‌طور که تلویحا به دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا اشاره می‌کرد، گفت یک نفر به تنهایی نمی‌تواند مانعی برای روابط دوجانبه باشد.

 

شی جینگپینگ رئیس جمهور چین بلافاصله بعد از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا ضمن ارسال تبریک با وی صحبت کرده بود اما بد از آن تماس‌های تلفنی رئیس جمهور تایوان با ترامپ، به تنش در روابط میان پکن و واشنگتن انجامید.

ونگ یی در مصاحبه با روزنامه پیپل دیلی روز پنج‌شنبه (امروز) گفت تماس تلفنی شی-ترامپ نشانه مثبتی برای روابط سینو-آمریکایی است ولی با تماس تلفنی ترامپ و تایوان این روابط دچار خدشه شد.

 

وزیر خارجه چین در گفت‌وگو با پیپل دیلی افزود، کوه‌های قطور نمی‌توانند جلوی جاری شدن رودخانه را به سوی دریا بگیرند. تنها اگر احترام میان پکن و واشنگتن برقرار باشد و طرفین به هسته اصلی منافع طرف مقابل ارزش قائل باشند، همکاری ثابت و بلندمدتی برقرار خواهد بود.

وی اظهار امیدواری کرد سال آینده میلادی که ترامپ روی کار می‌آید، همکاری نزدیک با رویکردی باز میان دو کشور برقرار شود.

 

منبع:فارس

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار