واردات گوشت خوک گوسفندی؛ از شایعه تا واقعیت

  • کد خبر: 215943
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: سه شنبه, 30 بهمن 1397

استنادنیوز؛ درحالی برخی با انتشار فیلمی از یک حیوان عجیب، شایعه واردات گوشت این حیوان به ایران را مطرح می‌کنند که قیمت گوشت این نژاد نادر خوکی بیش از 1،700،000 تومان است.

از شایعه تا واقعیت: پس از گران شدن یکباره قیمت گوشت قرمز، بازار داغ شایعات هم در این حوزه داغ شد؛ یک روز شایعه حرام بودن گوشت‌های منجمد مطرح شد، روز دیگر شبهه ذبح غیرشرعی طیور به میان آمد.

به تازگی نیز برخی رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی، برای تشویش اذهان عمومی شایعه‌ای که چندماه پیش منتشر شده بود را دوباره مطرح کردند و  مدعی شدند چینی‌ها گوسفندانشان با نژاد خوک پیوند داده‌اند تا سریع‌تر رشد کنند و آن‌ها را بدون سر برای مصرف ایرانی‌ها صادر می‌کنند!

اما برخلاف شایعات مطرح شده، این حیوان، خوک مانگالیتسا(Mangalica یا Mangalitsa) است که شباهت زیادی به گوسفند دارد. این خوک‌ها از نژاد مجارستانی هستند و تا اواخر دهه ۹۰ میلادی تنها ۱۸۵ رأس از آن‌‌ها وجود داشته است. همین موضوع باعث نگرانی از انقراض این نژاد بوده اما با تلاش‌های یک دامپزشک اروپایی پس از ۲۰ سال این نژاد به تازگی تثبیت شده است .

کاهش سرعت تولید مثل و نادر بودن این نژاد، قیمت آن را بسیار گران کرده و فارغ از حرام بودن گوشت آن برای مسلمانان، اصلا از لحاظ اقتصادی صرفه وارداتی برای کشور ما ندارد.

بررسی خبرنگار ما از فروش این نوع گوشت در یکی از فروشگاه‌های اینترنتی خارج از کشور نشان می‌دهدکه 150گرم گوشت این نژاد 18 یورو به فروش می‌رسد،  به عبارتی قیمت یک کیلوی آن 120 یورو و با احتساب یوروی 14500 تومانی قیمت یک کیلوی آن 1،740،000می شود.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار