چهارمين جشنواره فرش دستباف مازندران برگزار شد

استنادنیوز؛رئیس مرکز ملي فرش ایران گفت: بیش از ۷۰درصد فعالان رشته فرش دستباف کشور را جامعه زنان تشکیل می‌دهند.

فرشته دستپاک رئیس مرکز ملی فرش ایران در این مراسم با اشاره به اینکه بسیار قابل توجه است که نیمی از بافندگان فرش دستباف استان از بیمه شدگان بیمه تأمین اجتماعی هستند اظهار داشت: مازندران حدود ۴۵هزار بافنده دارنده کارت قالیبافی بوده که از این تعداد ۲۵هزار نفر، بیمه شدگان تأمین اجتماعی هستند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: در کشور، به غیر از فرش، کالایی نیست که به تنهایی بتواند هنر و اشتغال را با هم بهمراه داشته باشد.

وی بیان داشت: ایران بزرگترین کشور صادر کننده فرش دستباف می باشد که ۸۰درصد تولیدات آن به خارج از کشور صادر می شود.

دستپاک با اشاره به اینکه طرح و نقش فرش های دستباف از فرهنگ و سنت ایرانی برخاسته است و به همین لحاظ، در میان جان و روح مردم جای می‌گیرد و به آنان طراوت و شادابی می بخشد خاطرنشان کرد: ۲۹منطقه کشور در بحث فرش دستباف، ثبت جهانی شدند که یکی از این مناطق، منطقه کلاردشت مازندران است.

وی ادامه داد: با همکاری سازمان فنی و حرفه ای و مرکز ملی فرش ایران مقرر شد نسبت به آموزش اصولی فرشبافان مازندران اقدامات لازم انجام گیرد و تفاهم‌نامه‌ای نیز با سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران در رابطه با توسعه خوشه هاي فرش دستباف داریم تا بتوانیم گام‌های مؤثری در حوزه توسعه این صنعت برداریم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران نیز در این مراسم گفت: بحث خوشه های صنعتی در استان از قدمت ۱۵ساله برخوردار است.

موسوی بیان داشت: بیش از ۳۸خوشه در استان شناسایی شده و یکی از اولویت های امر توسعه در خوشه ها، خوشه صنعتی فرش دستباف است.

وی با اشاره به شناسنامه دار بودن 3 هزار بافنده در خوشه فرش دستباف اظهار داشت: شبکه خرید مشترک در خوشه صنعتی فرش دستباف شکل گرفته و بحث صادرات، اقدام بعدی در این حوزه است.

مديرعامل شركت شهركهاي صنعتي مازندران تصريح كرد: فرش يكي از ضرورتهاي اقتصاد استان و كشور است و يكي از ابزارهايي كه مي تواند به برطرف شدن مشكلات فرش كمك كند خوشه صنعتي فرش دستباف است.

رئیس سازمان صمت استان نیز در این مراسم گفت: توسعه بازار خارجی، تقویت بازار داخلی، ایجاد شبکه حمایتی برای تأمین مواد اولیه و تهیه طرح و نقشه های فرش دستباف داراي اهمیت فراوان است.

محمدپور عمران تصريح كرد: ثبت ملی فرش دستباف کلاردشت یک افتخار جهانی است که در این استان وجود دارد.

مدير خوشه فرش دستباف كلاردشت نيز در اين مراسم گفت: يك سال از عمر فعاليت خوشه فرش دستباف كلاردشت مي گذرد و در اين مدت، اقدامات مؤثري در معرفي و شناسايي خوشه فرش دستباف استان انجام شده است.

يوسف قلي پور كنعـاني افزود: اين خوشـه داراي ويژگي هاي خوبي است لكن فرش بافته شده آن در كشور شناختـه شده نيست و بعد از فروش، توسط خريداران، با برند استـان هاي ديگر به فروش مي رسد.

وي تصريح كرد: بمنظور معرفي فعاليت ها و توليدات اين قشر زحمتكش، سايت خوشه فرش دستباف استان بزودي راه اندازي مي شود.

مدير خوشه فرش دستباف كلاردشت اظهار داشت: با حمايت مسئولين، در سال آينده، رويداد استارتاپي فرش دستباف در استان برگزار مي شود

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0

نظرسنجی شهرداری کشور 1

نظرسنجی شهرداری مازندران2

مهردانا

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار