اولتیماتوم یک نماینده مجلس به وزیرراه وشهرسازی

  • کد خبر: 216479
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398

استنادنیوز؛ عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه وزیر راه و شهرسازی هنگام گرفتن رای اعتماد، وعده تسهیلات ارزان‌قیمت خرید مسکن برای اقشار کم درآمد داد که اگر به آن عمل نکند با آن برخورد خواهد شد.

سید کمال الدین شهریاری معتقد است وزارت راه و شهرسازی می‌تواند از محل فروش زمین‌ها و اموالی که در اختیار دارد برای تأمین مسکن جوانان و اقشار کم‌درآمد به عنوان سرمایه اولیه و سوبسیدی که از طریق تسهیلات بانکی به افراد کم درآمد داده می‌شود، کمک کند.

این عضو کمیسیون عمران با اشاره به رکود فعلی در بخش مسکن اظهار داشت: معنای این موضوع، کمبود تولید مسکن نیست این در حالی است که این رکود بیشتر به عرضه و تقاضا برمی‌گردد و بالا رفتن قیمت‌ها منجر به کاهش قدرت خرید مردم  که برآمده از پایین آمدن ارزش پولی ملی است که منتج به گرانی مصالح ساختمانی و به تبع آن افزایش هزینه‌های ساخت و ساز شده است.

شهریاری گفت: ما برای ارائه یارانه به بخش مصالح نه در برنامه ششم توسعه و نه در بودجه‌های سنواتی، برنامه‌ای نداریم چرا که احتمالا با پرداخت یارانه، فساد و رانت خواری ایجاد می‌شود و مشخص نیست به دست چه اشخاصی خواهد رسید و در نهایت ممکن است به جامعه هدف نرسد؛ از طرف دیگر برخی هم از طریق رانت خواری، فساد اداری و... به این منابع دسترسی پیدا کرده و در واقع یک نوع فساد رواج پیدا می‌کند؛ بنابراین به پرداخت یارانه به بخش مصالح و غیره اعتقادی ندارم. 

وی خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی برای ایجاد تعادل در بازار مسکن از طریق عرضه زمین با اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت، اقساط کم بهره و درازمدت با سازنده که می‌تواند بنیاد مسکن یا انبوه‌سازان باشد طی قراردادی با وزارت راه و شهرسازی چیزی شبیه مسکن مهر زمین را در اختیار بگذارد و با این کار قیمت تمام شده مسکن به دلیل ارزان بودن یا صفر بودن قیمت زمین کاهش پیدا خواهد کرد.

شهریاری بر همین اساس ادامه داد: دولت می‌تواند یارانه‌ایی را به سود تسهیلات اختصاص دهد، یعنی تسهیلات بلندمدت، ارزان قیمت با اقساط کم بدهد؛ مثلاً وام‌ها را ۲۰، ۲۵ یا ۳۰ ساله پرداخت کند که اقساط آن یک میلیون یا ۵۰۰ هزار تومان باشد و در کل نرخ سود آن پایین باشد تا اقشار کم‌درآمد توان پرداخت آن را داشته باشند.

این عضو کمیسیون عمران افزود: باید کاری کرد که ۱۰۰  میلیون  تومان وام ۲۵ ساله به مردم بدهند و آنها ۲۰۰ میلیون پس بدهند، یا ۲۰۰ میلیون تومان وام بگیرند که باید ۴۰۰ میلیون تومان بازپرداخت داشته باشند ولی متاسفانه در حال حاضر اینطور است که ۱۰۰ میلیون وام مسکن به مردم م‌دهند اما آنها باید ۴۰۰ میلیون تومان پس بدهند؛ در حالی که باید با استفاده از روش‌های مختلف به اقشار کم‌درآمد برای خانه‌دار شدن کمک کرد.

وی تصریح کرد:  اگر تسهیلات ارزان‌قیمت با سقف کافی و مناسب به اقشار کم درآمد داده شود در واقع باعث تحریک تقاضا در بازار مسکن شده و آنها را برای خرید مسکن و خانه‌دار شدن ترغیب می‌کند.

متن کامل این گفت‌وگو به شرح ذیل است:

این نماینده مجلس گفت: طبق برنامه ششم توسعه، دولت و وزارت راه و شهرسازی مکلف شده‌اند تا برای تأمین مسکن اقشار کم‌درآمد و نیز ایجاد تعادل در این بازار سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند.

در این راستا وزارت راه و شهرسازی می‌تواند از محل فروش زمین‌ها و اموالی که در اختیار دارد برای تأمین مسکن جوانان و مسکن اقشار کم‌درآمد به عنوان سرمایه اولیه و سوبسیدی که از طریق تسهیلات بانکی به افراد کم درآمد داده می‌شود، کمک کند. بنابراین مجلس در برنامه ششم توسعه  به بخش مسکن توجه کرده و وظیفه خود را انجام داده است.

مجلس به مسکن توجه داشته و دارد؛ این در حالی است که باید دولت برای مصوبات مجلس در بودجه سنواتی اعتبار بگذارد و وزارت راه و شهرسازی هم اعتبار لازم را به بنیاد مسکن بدهد تا این بنیاد در شهرهای با جمعیت زیر ۲۵ هزار نفر و در روستاها و نیز این وزارتخانه در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت اجرای مصوبات بخش مسکن که مجلس آن را در برنامه ششم توسعه مشخص کرده را اجرایی کند ولی تا زمانی که دولت اعتبار لازم در بودجه سالانه مشخص نکند این برنامه‌ها قابلیت اجرا را نخواهد داشت.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار