• وزیر آموزش عالی عراق:

زبان فارسی از این پس علاوه بر شهر بغداد در کلیه شهرهای کشور عراق آموزش داده شود

عبدالرزاق العیسی در دیدار با حجت‌الاسلام غلامرضا اباذری دیدار و در مورد همکاریهای آموزشی و دانشگاهی گفت و گو کردند.

وزیر آموزش عالی و پژوهش‌های علمی عراق در این دیدار به روابط گسترده موجود دو کشور در تمامی حوزه‌ها به ویژه بخش فرهنگی اشاره و اظهار کرد: حسن نظر و لطف جمهوری اسلامی ایران در زمینه اعطای بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان عراقی موضوعی است که باید به آن اشاره داشت.
العیسی همچنین با اشاره به تحصیل دانشجویان عراقی در دانشگاه‌های ایرانی خواستار تسهیل حضور دانشجویان بیشتری در دانشگاه‌های کشورمان شد.
وی اظهار داشت: یکی از موضوعات اصلی در موضوع همکاری علمی ـ دانشگاهی، تأسیس دانشگاه‌های مشترک با سرمایه‌گذاری از سوی دو طرف است. موضوعی که باعث گسترش تعاملات علمی ـ فرهنگی شده و همچنین برای طرفین مزایایی دربردارد.
وزیر آموزش عالی عراق در ادامه در موضوع برگزاری دوره‌های زبان فارسی در کشور عراق، خواستار عدم تمرکز این دوره‌ها در بغداد و برگزاری آن در سایر نقاط کشور از جمله استان‌های جنوبی عراق شد.
وی گفت: با توجه به حجم تعاملات میان دو کشور و دو ملت، درصدد راه‌اندازی رشته زبان فارسی در دانشگاه کوفه هستیم؛ موضوعی که می‌طلبد از سوی طرف ایرانی با توجه به کمبود استاد متخصص در این زمینه با اعزام اساتید ایرانی مورد توجه قرار گیرد و همچنین تعدادی بورسیه در رشته زبان فارسی در اختیار طرف عراقی قرار گیرد.
در ادامه این دیدار رایزن فرهنگی ایران در عراق هم با اشاره به نقش و اهمیت روابط علمی ـ دانشگاهی در توسعه و تعمیق پیوندهای فرهنگی میان دو ملت، بیان کرد: آنچه در روابط دو کشور از اهمیت بالایی برخوردار است؛ روابط علمی و فرهنگی است و وزارتخانه‌های علوم ایران و عراق در این زمینه نقش بارزی به عهده دارند.
اباذری در ادامه به بیان برخی نقاط همکاری دو کشور در زمینه‌های علمی ـ دانشگاهی پرداخت و گفت: همکاری‌های خوبی میان دانشگاه‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف وجود دارد. همچنین با توجه به تفاهمنامه همکاری میان وزارتخانه‌های علوم دو کشور، فضای مناسبی برای اجرای این تفاهمنامه و گسترش روابط در این حوزه وجود دارد.
وی افزود: نقطه بارز این همکاری را می‌توان در تأمین سرفصل‌ها و منابع آموزشی رشته‌های علوم انسانی دانشگاه‌های عراق با همکاری مؤسسه «سمت» نگریست.
براساس اعلام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این دیدار همچنین موضوعاتی از قبیل تشکیل کمیته مشترک فناوری میان دو کشور، برگزاری دوره‌های زبان فارسی ویژه دانشجویان عراقی توسط رایزنی فرهنگی کشورمان، راه‌اندازی شعبه دانشگاه‌های ایرانی در کشور عراق، اعطای فرصت‌های مطالعاتی به اساتید عراقی، اجرای تفاهمنامه‌های همکاری دانشگاهی و ... از سوی رایزن فرهنگی کشورمان مطرح و مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0

نظرسنجی شهرداری کشور 1

نظرسنجی شهرداری مازندران2

مهردانا

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار