نباید تصور کنیم که با دستورالعمل و سخنرانی تحول ایجاد می‌شود

استنادنیوز؛ رئیس قوه قضاییه گفت: با همه تلاشهایی که تا کنون انجام شده در گام دوم انقلاب باید تحولی در خور صورت گیرد.

 آیت الله سید ابراهیم رئیسی در همایش قوه قضائیه که صبح امروز برگزار شد، گفت: تمام تلاشهای صورت گرفته در سالهای اخیر قوه قضائیه را ارج می نهیم. امید است همه قضات در این چهل سال تلاش کرده و خدمت با اخلاص کرده باشند.

وی افزود: چنانچه رهبری فرمودند استوار بودن دادگستری بر فقه اسلامی باید رقم بخورد. تلاشهایی که در یک سال اخیر انجام شده است برای ارتقای دستگاه قضا تلاشی دارای اجر و پاداش الهی است.

 

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: با همه تلاشهایی که تا کنون انجام شده در گام دوم انقلاب باید تحولی در خور صورت گیرد.

رییسی ادامه داد: کار دستگاه قضا نسبت به پرونده‌های که روی میز قضات است دارای پیچیدگی است. امروز فقه در جامعه حکومت می کند و با حکومت فقه سوالاتی مطرح می شود البته حوزه های علمیه در رابطه با پاسخگویی به این سوالات ناتوان نیستند.

رییس قوه قضائیه ادامه داد: به قاضی گفته شده که حکمتان بر اساس قانون باشد و اگر در قانون نیافتید به سراغ نظریات مشورتی بروید. امروز حضرات فقها باید به سوالات فقهی پاسخ دهند.

وی دستگاه قضا را نهادی پویا دانست و گفت: دستگاه قضا به هیچ وجه نباید رابطه خود با نهادهای علمی را قطع کند. ملای مذهب باید تامین کننده نیروی انسانی قوه قضائیه باشد.

وی اظهار داشت: سر و کار قوه قضائیه با علم و دانش است و باید ارتباط خود را با نهاد علمی حفظ کند.

رییسی تصریح کرد: در اسلام باید ها و نباید ها وجود دارد. این سوال مطرح است که ما در اسلام احکام داریم یا علاوه بر آن نظام حقوقی هم داریم؟ حقیقت آن است که آنچه از مبانی فقهی می شناسیم با آنچه بزرگان قلم زدند می فهمیم این است که در اسلام ما دارای یک نظام حقوقی هستیم. هم قالب و هم محتوا به همراه سازوکار پیگیری و اجرا در نظام بخشی حقوقی در اسلام قالبی را باید تعریف کنیم. در گام دوم یکی از مسایل که باید در آن حضور داشته باشیم قالبی است متناسب با این محتوا.

وی افزود: دبیرخانه الگوی اسلامی پیشرفت کاری در این رابطه را آغاز کردند اما باید در قوه قضائیه یک نظام حقوقی مبتنی بر یک نظام اسلامی به همراه ساز و کار اسلامی تعریف شود که در گام دوم این موضوع ضروری است. به عنوان یک سند تحولی انشاالله این موضوع جهت می گیرد.

رییس قوه قضائیه به مبانی تحول قضایی اشاره کرد و گفت: در چهل سال گذشته گام هایی برداشتیم اما باید وضع مطلوب را ترسیم کنیم و تفاوت بین وضع موجود با مطلوب را ببینیم.

وی افزایش ورودی پرونده ها را ابر مشکل دستگاه قضا دانست و گفت: باید به دنبال رفع این مشکل باشیم.

رییس قوه قضاییه گفت: همه رسیدگی ها مثل هم نیست در برخی شهرستان ها و مراکز اطاله دادرسی نداریم. در تهران مازندران و اصفهان بیشترین مشکل را دارند. البته این به دلیل کثرت پرونده ها و کمبود نیروی انسانی است.

وی به اتقان احکام اشاره کرد و گفت: قاضی، مهندسی اجرای حکم را بر عهده دارد و می بینیم یک حکم تمامی ابعاد و نکات و دقت نظر ها را لازم دارد برای همین وی مدام آموزش نیاز دارد و به فراگیری آموزش‌های مدیریتی و…

وی با بیان اینکه در دستگاه قضا محور قاضی است، گفت: تمامی حوزه ها در خدمت قاضی و قضاوت عادلانه است. قاضی باید قضاوتش شناخته شود.

وی در خصوص تحولات نیروی انسانی قوه قضائیه گفت: به میزان ۱۰ درصد در حوزه ستادی از حوزه کارآمد ستادی به صف می آیند. چرا که ما در بخش صف مشکل داریم.

وی به ضرورت کاهش جمعیت کیفری اشاره و تصریح کرد: در حوزه صدور قرار در بازداشتگاه ها و یا استفاده نکردن از مجازات های جایگزین زندان باید کاهش جمعیت کیفری لحاظ شود.

رییسی به بخش پشتیبانی اشاره کرد و افزود: مساله بودجه و اعتبارات بسیار مهم است. در حال حاضر در شرایط اقتصادی خاصی در کشور به سر می بریم. شرایطی که دشمن ایجاد کرده تا ملت عقب نشینی کنند. اما زهی خیال باطل. با توجه به آمار و ارقام طبیعتاً دستگاه قضا برخی اقدامات تحولی دستگاه قضا که نیاز به بودجه دارد با کندی مواجه شود.

رییسی به جذب پذیرفته شدگان آزمون استخدامی اشاره کرد و گفت: با پیگیری‌های انجام شده این موضوع آغاز می شود اما جذب همه این افراد زمان بر است.

وی در ادامه به سلامت در دستگاه قضایی اشاره و تصریح کرد: ارتقای سلامت در تمامی دستگاه‌ها مهم است. نقش اول در این رابطه مربوط به تک تک همکاران است تا هیچ کاستی را در دستگاه قضایی برنتابند.

وی افزود: وظیفه داریم سلامت دستگاه‌های اجرایی کشور را هم دنبال کنیم. سرمایه اجتماعی مساله مهمی برای نظام و کشور است. سرمایه اجتماعی از سرمایه‌های بی بدیل است. قضاوت مردم و گره گشایی از کار مردم شعار نیست. رهبر انقلاب و مسئولان نظام قطعاً مردم را باور دارند. رهبری بارها پس از اعلام گزارش عملکرد می‌گفتند خروجی چیست؟ نگاه مردم چیست؟

وی ادامه داد: تنها گزارش دادن یک سخنگو یا مدیر کل دادگستری‌های استان‌ها کافی نیست. اگر سرمایه اجتماعی قوه قضائیه اضافه شود این موضوع به سبد نظام افزود می شود.

وی مردم را مهم‌ترین مولفه قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: بی توجهی می‌تواند این سرمایه نظام را بکاهد.

رییسی به موضوع چابک سازی قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: امید است مجموع دست‌اندرکاران تلاش‌های لازم را در این رابطه انجام دهند.

telegram estenadnews

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

معرفی کاندیدا سایت

انتخابات عملکرد

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار