آیا نفت خزر به ایران می‌رسد؟

استناد نیوز، وزیر نفت از تفاهم نامه ایران و آذربایجان برای توسعه میادین نفتی و گازی خزر خبر داده و گفته که قرار است برداشت مشترک به نسبت ۵۰ -۵۰ بین دو کشور از میادین خزر انجام شود. ‎
 

به گزارش استناد نیوز، علی اصولی، مدیرعامل شرکت نفت خزر می‌گوید که این تفاهم فقط برای یک بلوک میدان البرز است و مذاکرات درباره آن همچنان ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت نفت خزر توضیح می‌دهد: «این مذاکرات طی هفته‌های آتی در کمیته مشترک ادامه خواهد داشت و به زودی برای انجام بررسی بیشتر این تیم به ایران می‌آیند.»

نیمی از میدان، متعلق به ایران

اصولی می‌افزاید که این همکاری بر مبنای تفاهم نامه امضا شده میان رئیس جمهوری دو کشور در سال 97 جریان دارد و بر اساس آن می‌توانیم با سرمایه گذاری مشترک، عملیات حفاری چاه و تأسیسات مشترک احداث کنیم.

وی ادامه می‌دهد: «ساختاری که ما البرز می‌نامیم، در آذربایجان معروف به آراز، آلو و شرق است و نیمی از آن متعلق به ایران و نیمه دیگر آن برای آذربایجان است، از این رو توسعه این بلوک مشترک را 50- 50 در نظر گرفته‌ایم و بررسی‌های فنی و ساختاری درباره کل میدان همچنان ادامه دارد.» اما توسعه خزر برای ایران نه فقط به منظور استخراج نفت و گاز آن بلکه برای پیشبرد اهداف کشور در این دریا نیز اهمیت دارد.

به طوری که اصولی می‌گوید: «ما پیوسته از طرق مختلف همچون توسعه و به روز رسانی مطالعات توسط متخصصان داخلی، انعقاد تفاهمنامه‌های همکاری با شرکت‌های صاحب نام در حوزه آب‌های عمیق و انجام همکاری‌های مشترک نفتی با کشورهای همسایه همچون آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان در جهت تحقق اهداف توسعه‌ای و تولیدی از خزر را دنبال می‌کنیم.

اقدامی که همسو با سیاست‌های کلان کشور در جهت تقویت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در خزر است.» برای کشورهای ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان اهمیت ویژه ای دارد که رژیم حقوقی بستر و زیربستر خزر در فضای همکاری و دوستی تعیین شود.

شرایط خزر خاص است

خزر دارای منابع غنی نفت و گاز است اما شرایط آن هم خاص است. این موضوع را تمام کسانی که خزر را می‌شناسند، می‌دانند.

مدیرعامل شرکت نفت خزر با اشاره به این شرایط خاص دریای خزر از جمله محصور و بسته بودن این دریا می‌گوید که تلاش برای توسعه در خزر جریان دارد اما محدودیت‌های جغرافیایی خزر در کند شدن روند توسعه بی تأثیر نیست و کند بودن فعالیت‌ها از نظر فنی، عملیاتی و تکنولوژیکی توجیه پذیر است.

اصولی می‌گوید که برای توسعه میادین نفت و گاز در خزر مذاکرات با کشورها و شرکت‌های متخصص در آب‌های عمیق که تجربه کار در این شرایط را دارند، جریان دارد و پرونده مذاکرات با آنها باز است.

اخیراً امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل وزیر نفت تفاهم نامه‌ای 27 بندی با روس‌ها به امضا رساند که مسأله توسعه در خزر را نیز شامل می‌شد. ایران به دنبال توسعه هر چه سریعتر میادین مشترک خزر با جلب همکاری کشورهای شریک است و تمرکز آن فعلا روی میادین مستقل نیست..»

telegram estenadnews

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

معرفی کاندیدا سایت

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار