هزینه های نجومی برای تفریح جدید ثروتمندان ایران

  • کد خبر: 218182
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: یکشنبه, 06 مرداد 1398

استناد نیوز:زمانی جایگاهشان در باغ‌ها و بیرون ازخانه برای حفاظت بود، اما حالا در رختخواب کنار خودمان می‌خوابند.


به گزارش استناد نیوز، نگهداری حیوانات خانگی به خصوص سگ این روز‌ها در جامعه بسیار به چشم می‌خورد. هرچند که با فرهنگ و ارزش‌هایی که ما ایرانی‌ها به آن معتقدیم منافات دارد، اما امروزه به نوعی از فرهنگ غرب الگوبرداری می‌کنیم.

فرقی نمی‌کند چند سال دارند اما بسیاری ترجیح می دهند تنهایی و خلع خود را با نگهداری یک حیوان در خانه پر کنند؛ گاهی در زوجین جوان می‌بینیم با نگهداری سگ یا گربه از آوردن فرزند پشیمان می‌شوند و هزینه‌های بسیاری را خرج نگهداری سگ یا گربه خود می‌کند.

سلبریتی‌ها که در این مسئله نیز پیشگام بوده و با انتشار تصاویر حیوان خانگی خود در فضای مجازی و یا صحبت علنی درباره آن‌ها به نوعی این فرهنگ غربی را در سطح جامعه ترویج می‌کنند.

جدا از بحث نگهداری حیوانات که با فرهنگ ما همخوانی ندارد شاهد هزینه‌های سرسام آور برای این حیوانات هستیم، هزینه‌های لاکچری برای خرید لباس، غذا، آرایشگاه، درمان و ... که بسیار تعجب آور است.

حیوانات خانگی

از فروش لباس‌های گران قیمت مجلسی گرفته تا هزینه کوتاه کردن ناخن برای سگ در ابعاد مختلف که شنیدن آن‌ها ابتدا باعث خنده و بعد تاسف به حال افرادی که این هزینه‌ها را برای حیوانات می‌کنند.

زمانی که صحبت از رفتن به سفر‌های معنوی می‌شود همین افراد شعار می‌دهند که به جای این سفر‌ها پول آن را به افراد نیازمند دهند، اما خودشان از پرداخت این هزینه‌های اضافی برای سگ یا گربه خود به جای کمک به نیازمندان نمی‌گذرند.

سارا از سگ خود و نگهداری آن برایم گفت از اینکه به سگ خود وابسته است و بیشتر از سه روز نمی‌تواند از سگ خود دور بماند، می‌گفت حتی زمانی که به اجبار سگم را فقط چند روز به آشنایان می‌سپارم به آن‌ها می‌گویم برام فیلم و عکس ارسال کنند تا دلتنگی ام رفع شود.

آرایشگاهی که سگ خود را می‌برد تقریبا ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومان هزینه دارد و غذای سگش مرغ است و غذا‌های دیگر دوست ندارد حتما هم باید پخته شده باشد چرا که خام نمی‌تواند بخورد.

با تماس به یکی از آرایشگاه‌ها در تهران از قیمت کوتاه کردن مو سگ و گربه سئوال کردم که از ۱۲۰ هزار تومان تا ۲۸۰ هزار تومان به ما قیمت گفتند که این قیمت به گفته کسانی که از سگ نگهداری می‌کنند قیمت مناسبی بود.

لیلا خانم ۵۵ ساله‌ای که بیشتر روز را تنهاست و حدود یک سالی است که گربه‌ای در خانه نگهداری می‌کند و تمام روز خود را با پنجول خود سر می‌کند و به قدری به حیوان خانگی خود وابسته شده که نمی‌تواند لحظه‌ای از خود دور کند.

حتی زمانی که گربه اش گم شد ساعت‌ها گریه می‌کرد و از پسر خود با حالی آشفته خواست که گربه را پیدا کند و به گفته خودش هر باری که پنجول را به مراکز درمانی مخصوص می‌برد ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان هزینه می‌کند همچنین پول زیادی برای شیرخشک، کوتاهی ناخن، خاک مخصوص برای دفع حیوان و ... پرداخت می‌کند.

لیلا مدتی‌ است که همسر خود را از دست داده و می‌گوید اگر در این مدت سخت پنجول( گربه خانگی‌اش) نبود قطعا از غصه فوت همسرم دق می‌کردم.

علت نگهداری حیوانات خانگی

زهرا امام روانشناس و مشاور خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علت نگهداری حیوانات خانگی اظهار کرد: این روز‌ها در بین مردم به خصوص در بین جوانان زیاد مشاهده می‌شود که معمولا علت‌های مختلفی برای این کار وجود دارد.

امام بیان کرد: اولین علت این است که گاهی اوقات فرد برای پر کردن خلا عاطفی خود به این کار روی می‌دهد چرا که این افراد قادر به نشان دادن عواطف و محبت خود شان به انسان‌های دیگر نیستند و معمولاً به سوابق قبلی ناخوشایندی را در این گونه موارد دارد.

این روانشناس با بیان اینکه گاهی انگیزه فقط سرگرمی و تفریح است، افزود: معمولاً و در بین اشخاص یا اقشار طبقه بالای اجتماعی دیده می‌شود و معمولاً در بین اقشار طبقه پایین این امر کمتر دیده میشه.

او درباره دیگر علت این مسئله گفت: گاهی برای امرار معاش و کسب درآمد است که شخص به نگهداری از حیوانات خانگی مبادرت می‌ورزد همچنین علت دیگر، چشم و همچشمی است چرا که بعضی از افراد دوست دارند متفاوت‌تر از بقیه باشد و گاهی اوقات شخص با قرار گرفتن در یک مسیر‌های خاص اینکار را انجام میدهد و توانایی خودش رو در مسیر‌هایی مثل مسائل ورزشی هنر علم و فنون و... انجام میدهد.

امام با اشاره به اینکه گاهی اوقات شخص با سوار شدن بر خودرو‌های مجلل و استفاده از پوشش‌های متفاوت از بقیه اقشار جامعه این متفاوت بودن را نشان می‌دهد، اضافه کرد: گاهی با خرید حیوانات خانگی معمولا به افراد دیگر نشان می‌دهد و جدا از بحث مسائل حقوقی و قانونی که معمولاً و نگهداری این حیوانات در فضای آپارتمان نشینی داره شخص بعد از اینکه این حیوانات را به منزل می‌آورند سعی می‌کنند که آن‌ها را نگهداری کنند بعد از یک مدت دچار وابستگی ها‌ی روحی و عاطفی نسبت به این حیوانات می‌شود.

این روانشناس ادامه داد: در صورت از دست دادن این حیوانات معمولاً شخص دچار آسیب‌های روحی و روانی زیادی می‌شود در این میان  بهتر است که قبل از اینکه اقدام به نگهداری ازحیوانات خانگی کنیم سعی کنیم که علت و انگیزه روی آوردن به این حیوانات و نگهداری از این حیوانات رودر خود پیدا کنیم.

امام درباره مزایا و معایب حیوانات خانگی خاطرنشان کرد: بهتر است که از مزایا و معایب نگهداری این حیوانات خانگی و اطلاع داشته باشیم از بیماری‌های مشترک که ممکن است در این حیوانات به ما منتقل شود آگاهی پیدا کنیم بعد از با علم و آگاهی بیشتر این کار رو انجام دهیم.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار