سرپیچی بانک‌ها از دستور بانک مرکزی درباره وام ازدواج/ وام ازدواج همچنان با دو ضامن

استناد نیوز، نماینده مردم خمین در مجلس گفت: برخی از بانک‌ها از دستور بانک مرکزی سرپیچی کرده و هنوز برای وام ازدواج ۲ ضامن می‌خواهند.

 

به گزارش استناد نیوز به نقل از تسنیم، محمدابراهیم رضایی نماینده خمین در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از اینکه برخی بانک‌ها علیرغم بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر پرداخت وام ازدواج با سفته و یک ضامن معتبر هنوز برای پرداخت این تسهیلات دو ضامن از متقاضی طلب می‌کنند، گفت: متاسفانه برخی از بانک‌ها با موضوع پرداخت وام ازدواج و اخذ ضامن از متقاضیان به صورت سلیقه‌ای برخورد و قانون مصوب مجلس و بخشنامه بانک مرکزی را رعایت نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه برخی از بانک‌ها از دستور بانک مرکزی سرپیچی می‌کنند، افزود:با وجود دستور بانک مرکزی مبنی بر پرداخت وام ازدواج با سفته و یک ضامن معتبر، برخی از بانک‌ها هنوز برای پرداخت این تسهیلات 2 ضامن طلب می‌کنند.

نماینده مردم خمین در مجلس ادامه داد: با مصوبه مجلس شرایط ضامن برای متقاضیان تسهیل شده، به‌ صورتی که معرفی یک ضامن معتبر به بانک کفایت می‌کند که بانک می‌تواند کارت یارانه زوجین را به‌ عنوان تضمین دریافت کند.

رضایی با بیان اینکه بانک مرکزی باید براساس وظیفه نظارتی خود بر اجرای کامل بخشنامه وام ازدواج نظارت کند تصریح کرد: اگر بانکی به تشخیص خود، از زوجین بیش از یک ضامن درخواست کند، تخلف کرده و باید این موضوع از سوی بانک مرکزی پیگیری شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، طبق مصوبه مجلس در بند (الف) تبصره (16) لایحه بودجه 98 آمده است: به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه سیستم بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوجهایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از 1396/1/1 است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند.

تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال 1398 سیصد میلیون (300.000.000) ریال با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است. بانک مرکزی می‌تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به‌عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است گزارش عملکرد این بند را هر شش‌ماه یک‌بار به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

telegram estenadnews

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

معرفی کاندیدا سایت

انتخابات عملکرد

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار