بررسی آخرین وضعیت کارت سوخت و پتروشیمی‌ها با حضور زنگنه در مجلس

استناد نیوز، رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی جزئیات جلسه امروز این فراکسیون با بیژن زنگنه وزیر نفت را تشریح کرد.

 

 به گزارش استناد نیوز، حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در تشریح جلسه امروز(یکشنبه 3 شهریور) این فراکسیون با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت، گفت: نمایندگان و اعضای فراکسیون در این نشست سوالاتی را از وزیر نفت پرسیدند و درخواست کردند که به آنها پاسخ داده شود.

وی افزود: نمایندگان در این نشست یادآور شدند که طبق برنامه ششم توسعه باید تولید پتروشیمی‌ها به 100 میلیون تن برسد، لذا برنامه وزارت نفت جهت جلوگیری از خام فروشی و ایجاد اشتغال چه بوده است، نمایندگان همچنین در مورد ضرورت گازرسانی به مناطق محروم و اختصاص قیر یارانه‌ای طبق قانون سوالاتی را مطرح کردند.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در همین راستا، ادامه داد: نمایندگان همچنین از وزیر درخواست کردند تا درباره ضرورت بهره‌برداری بیشتر از میادین مشترک، جلوگیری از خام فروشی و تبدیل آن به فرآورده‌ها، ضرورت پرداخت بدهی‌های پیمانکاران و میزان مصرف بنزین در کشور توضیحاتی را ارائه کند.

حاجی بابایی اضافه کرد: همچنین درباره اینکه آیا کارت سوخت تاثیری در کاهش میزان مصرف دارد، سوالی مطرح شد و از آقای زنگنه خواسته شد تا در مورد بازگشت ارز حاصل از فروش فرآورده‌های نفتی به کشور توضیح دهد.

وی تصریح کرد: بنده نیز درباره وضعیت خصوصی‌سازی پتروشیمی‌ها که بسیار تأسف برانگیز است و همچنین در مورد عدم پاسخ وزارت نفت به نامه 70 نماینده پرسیدم و از وزیر خواستم که در این موارد پاسخ دهد.

نماینده مردم همدان در مجلس تاکید کرد: زنگنه وزیر نفت در توضیح سوال نمایندگان، گفت که وزارت نفت در مورد پتروشیمی‌ها فقط مسئول تولید است و مسئول فروش و بازار نیست.

حاجی‌بابایی اضافه کرد: وی با تاکید بر این که اعتقاد به جوان‌گرایی در وزارت نفت دارم، عنوان کرد که بیش از 90 درصد ارز پتروشیمی به سامانه نیما برمی‌گردد، سال گذشته صادرات پتروشیمی بالای 11 میلیارد دلار بوده که بیش از 9 میلیارد دلار آن به سامانه برگشته و مابقی مصرف پتروشیمی‌ها شده است. عملکرد پتروشیمی‌های خصوصی نیز خوب بوده است. تمام منابع حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی توسط دولت نیز به خزانه برمی‌گردد و کاملاً در اختیار بانک مرکزی است.

عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس گفت: وزیر با تاکید بر اینکه وزارت نفت در بحث قیر مسئولیت و نظارتی ندارد، اظهار کرد که تولید پتروشیمی‌ها طبق برنامه ششم تا اواخر سال 1399، به 100 میلیون تن می‌رسد، زمینه جهش خوبی داریم و عملیات فاز 11 نیز امسال شروع خواهد شد.

حاجی‌بابایی با اشاره به بخش دیگری از جلسه، عنوان کرد: زنگنه درباره مخازن مشترک، تصریح کرد که ما دو ناحیه اصلی داریم؛ یکی غرب کارون که با عراق مشترک است که ظرفیت ما بیش از 300 هزار بشکه است اما در حال حاضر و قبل از آن 50 هزار بشکه بوده است، با این حال پیشرفت ما در این زمینه از عراق بیشتر بوده است. ناحیه دیگر در پارس جنوبی است که با قطر مشترک است و تولید ما در حال حاضر دو برابر شده و از نظر تولید روزانه نیز از قطر جلوتر هستیم؛ در دریای مازندران حدود و تفکیکی برای نفت تعیین نشده است.

وی ادامه داد: وزیر در پاسخ به سوال نمایندگان درباره کارت سوخت، گفت که بیش از 90 درصد مردم کارت سوخت دارند اما تنها 5 درصد از کارت خود استفاده می‌کنند.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: آقای زنگنه در پایان جلسه گفت که وزارت نفت در مورد فروش فرآورده‌ها هیچ مشکلی ندارد، بالاترین رقم صادرات کشور در فرآورده‌ها در ماه مرداد اتفاق افتاد و بیش از 4 برابر دولت قبل فرآورده صادر کردیم. قیر نیز از طریق بورس عرضه می‌شود و قیمت آن نزدیک به قیمت بین‌المللی است. در واقع شرکت نفت وزارتخانه قیر تولید نمی‌کند و این اقدام توسط بخش خصوصی تولید می‌شود.

telegram estenadnews

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

معرفی کاندیدا سایت

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار