بارداری در سن بالای ۳۵ سال ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد

  • کد خبر: 219650
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: یکشنبه, 21 مهر 1398

استناد نیوز، رئیس دهمین کنگره سرطان پستان به رابطه سن باروری زنان و سرطان پستان اشاره کرد و گفت: بارداری در سن بالای ۳۵ سالگی، ریسک ابتلا به این نوع سرطان را افزایش می دهد.

 

 به گزارش استناد نیوز، کیوان مجیدزاده، روز یکشنبه در نشست خبری دهمین کنگره سرطان پستان، سومین کنگره ملی طب فراگیر در سرطان و سومین سمینار ملی سارکوم، که در سالن کنفرانس پژوهشکده سرطان معتمد برگزار شد، افزود: سرطان پستان، شایع ترین نوع سرطان در زنان است که البته در جوامع غربی، شایع تر است.

وی، میزان بروز سرطان پستان در ایران را بین ۳۲ تا ۳۴ مورد به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت زنان اعلام کرد و گفت: نرخ بروز این نوع سرطان در کشور رو به افزایش است به طوری در دهه آینده میزان ابتلا به سرطان پستان، دو برابر خواهد شد.

مجیدزاه، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در ایران و کشورهای بلوک شرق را بیشتر از کشورهای غربی دانست و افزود: آنچه مسلم است، توجه به مقوله پیشگیری، اهمیت بالایی در کنترل سرطان پستان دارد.

وی با عنوان این مطلب که ۴۰ درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند، ادامه داد: فاکتورهایی که مردم می توانند با رعایت آنها، سرطان ها را کنترل کنند، شامل عدم مصرف دخانیات، جلوگیری از چاقی، تحرک بدنی و فعالیت فیزیکی و تغذیه سالم است. اگر ورزش به عنوان یک برنامه دائمی در زندگی مردم گنجانده شود، می تواند خیلی اثرگذار باشد.

مجیدزاده به رابطه سن باروری زنان و سرطان پستان اشاره کرد و گفت: بارداری در سن بالای ۳۵ سالگی، ریسک ابتلا به این نوع سرطان را افزایش می دهد. در واقع، سن بالای بارداری، فاکتور خطر جدی در ابتلا به سرطان پستان محسوب می شود. حتی برای زنانی که تا این سن تاکنون باردار نشده اند.

وی افزود: یک ساعت پیاده روی روزانه که منجر به عرق بدن شود، برای زنان کافی است.

مجیدزاده همچنین به روند تشخیص سرطان پستان در کشور اشاره کرد و گفت: روند تشخیص به نحو قابل توجهی ارتقا یافته و اکثر بیماران در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده می شوند.

رئیس دهمین کنگره سرطان پستان به جنبه های توارثیدر ابتلا به سرطان پستان اشاره کرد و افزود: اگر در خانواده ای مواردی از سرطان وجود داشت، حتما باید به پزشک مراجعه کنند. تعداد قابل توجه ابتلا به سرطان در خانواده، ابتلای جنس مخالف به سرطان و اینکه یک نفر در خانواده بیش از یک نوع سرطان داشته باشد، نکات دیگری هستند که می بایست مورد توجه زنان قرار گیرد.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار