چاپ کردن این صفحه


مناطق آزاد موجب تضعیف اقتصاد ایران شد

  • کد خبر: 219723
  • تاریخ انتشار: شنبه, 27 مهر 1398

استنادنیوز؛ نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس بیان داشت: اگرچه از مناطق آزاد به عنوان مکمل اقتصاد ملی یاد می‌شود اما این مناطق نه تنها مکمل اقتصاد ایران نبودند بلکه تا حدود زیادی موجب تضعیف اقتصاد شدند.

 

علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، درباره نقش مناطق آزاد در توسعه کشور، گفت: اگرچه مناطق آزاد به منظور تحقق اهداف خاصی تاسیس شد تا از طریق امتیازات ویژه‌ای همانند معافیت‌های مالیاتی، تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار و .... محیط جذاب و مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها، فناوری‌های جدید، رونق تولید، اشتغالزایی و... ایجاد شود اما در طول سال‌های گذشته این مناطق نتوانستند آنچنان که باید و شاید اهداف مورد نظر قانونگذار را محقق کنند.

مناطق آزاد باید سکوی صادرات کشور می‌شدند حال آنکه این مناطق در طول سال‌های گذشته به دروازه واردات کالاهای مصرفی و غیرضروری به صورت مسافرتی تبدیل شدند که این روند مخرب تولید ملی است

مناطق آزاد در ایران به دروازه های واردات کالاهای مصرفی و غیرضروری تبدیل شدند

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نقش آفرینی در توسعه صادرات کشور را یکی از مهمترین وظایف مناطق آزاد برشمرد و افزود: مناطق آزاد باید سکوی صادرات کشور می‌شدند حال آنکه این مناطق در طول سال‌های گذشته به دروازه واردات کالاهای مصرفی و غیرضروری به صورت مسافرتی تبدیل شدند که این روند مخرب تولید ملی است.

وی اظهار کرد: اگرچه از مناطق آزاد به عنوان مکمل اقتصاد ملی یاد می‌شود اما این مناطق نه تنها مکمل اقتصاد ایران نبودند بلکه تا حدود زیادی موجب تضعیف اقتصاد شدند.

امتیازات مالیاتی مناطق آزاد باید هرچه سریع تر تعیین تکلیف شود

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه امتیازات مالیاتی مناطق آزاد باید هرچه سریع تر تعیین تکلیف شود، ادامه داد: اگرچه مناطق آزاد برای مناطق مرزی محل استقرار خود منافعی دارد اما اهدافی که در قانون برای تاسیس آن پیش بینی شده تاکنون حاصل نشده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه مناطق آزاد به حیاط خلوت دولت‌ها تبدیل شدند، اضافه کرد: براساس گزارشات ارائه شده از سوی مراکز نظارتی، تخلفات بسیاری در این مناطق صورت گرفته که این امر نیز مزید بر علت شده تا مناطق آزاد نتوانند برای اقتصاد نقش‌آفرینی مثبت و کاملی داشته باشند.

telegram estenadnews