تبدیل کردن خزر به دریاچه ارومیه در دستور کار دولت تدبیر و امید /نابودی ماهی‌های خاویاری خزر

  • کد خبر: 219743
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: دوشنبه, 29 مهر 1398

استناد نیوز، طرح انتقال آب خزر به سمنان" در دولت حسن روحانی مراحل پایانی خود را می‌گذراند و قرار است این طرح پرمخاطره در دولتی که رئیس آن از خطه سمنان است به سرانجام برسد.

 حالا حتی پیش از انتقال آب خزر به سمنان هم، حال و روز این دریاچه اصلاً "خوش" نیست! سطح آب خزر در بسیاری از نقاط ساحلی در ۳ استان‌ شمالی کشورمان به شدت فروکش کرده است؛ نمونه این پس‌روی آب خزر در سواحل استان گلستان در بندر ترکمن به وضوح قابل مشاهده است.

به گزارش استناد نیوز؛ "طرح انتقال آب خزر به سمنان" در دولت حسن روحانی مراحل پایانی خود را می‌گذراند و قرار است این طرح پرمخاطره در دولتی که رئیس آن از خطه سمنان است به سرانجام برسد.

اما در همین زمینه مدیر اسبق دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست و مشاور این سازمان ضمن هشدار نسبت به پیامدهای اجرای این طرح متذکر شده است: "در آینده بعد از دوره ریاست جمهوری رئیس‌جمهور سمنانی، بناست قراردادهایی منعقد شود و در پی آن صنایع بزرگ و سنگینی در استان سمنان مستقر شوند؛ حالا هم برنامه این است که تا ریاست جمهوری تمام نشده این قرارداد را نهایی کنند و تا دو سال دیگر کار اجرایی آغاز شده باشد و آب را ببرند تا بعد با خاطر آسوده بتوانند قراردادهای اقتصادی بزرگ را تنظیم کنند.

دریاچه خزر به‌خلاف دریاهای آزاد و اقیانوس‌ها، بسته است و آزاد نیست بنابراین هر اتفاقی که در آن بیفتد به تغییر اکوسیستم منجر می‌شود؛ این حجم از آب برای انتقال باید تا ارتفاع 2300متری پمپاژ شود که تأثیری مستقیم بر نابودی ماهی‌های خاویاری خزر به‌جا خواهد گذاشت و شیلات این دریاچه را نابود خواهد کرد؛ اجرایی شدن این طرح، تأثیر مستقیم روی بنادر ما به‌جا خواهد گذاشت؛ آن زمان است که اگر روسیه یک سد جدید دیگری روی ولگا ایجاد کند، تبدیل شدن خزر به دریاچه ارومیه دور از ذهن نخواهد بود؛ بنادری که از جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی و نظامی برای کشور ارزشمند هستند، خشک شده یا سطح آب به‌شدت پایین آمده و آنها را از دست خواهیم داد."

اما حالا حتی پیش از انتقال آب خزر به سمنان هم، حال و روز این دریاچه اصلاً "خوش" نیست! سطح آب خزر در بسیاری از نقاط ساحلی در 3 استان‌ شمالی کشورمان به شدت فروکش کرده است؛ نمونه این پس‌روی آب خزر در سواحل استان گلستان در بندر ترکمن به وضوح قابل مشاهده است.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار