• رئیس سازمان نقشه برداری:

مرگ تدریجی کشور با نابودی سفره‌های آب زیرزمینی

  • کد خبر: 219939
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه, 08 آبان 1398

استناد نیوز، رئیس سازمان نقشه برداری گفت: فرونشست وابسته به تغییرات سطح سفره‌های آب زیرزمینی است و این تغییر ارتفاع یعنی منابع آب در حال کاهش است و سرزمین ما دچار مرگ تدریجی می‌شود زیرا با از دست دادن آب ظرفیت خاک به صفر می‌رسد و جهت شیب کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش استناد نیوز،  مسعود شفیعی روز چهارشنبه در برنامه بازدید میدانی از مناطق تحت تاثیر پدیده فرونشست برای نمایندگان مردم تهران در مجلس اظهار داشت: امروزه ضرورت دارد پدیده فرونشست را بشناسیم تا برای آن بهترین راه حل را ارائه کنیم.

وی در سازمان نقشه برداری اظهار داشت: در همه دنیا تغییرات ارتفاعی جزو ماموریت‌های سازمان‌های نقشه برداری است. در ایران نیز سازمان باید وضعیت ارتفاعی نقاط را بررسی کند، بنابراین در بندر شهید رجایی نقطه صفر ارتفاعات را داریم و بر مبنای آن ارتفاعات سایر نقاط را بررسی می‌کنیم.

شفیعی تصریح کرد: مدل ارتفاعی رقومی که در نظر گرفته شده دقت آن بین ۵ و ۱۰ متر دارد و در حوادثی مثل سیل گلستان و خوزستان مدل حرکت سیلاب را پیش‌بینی کردیم و با مدل ارتفاعی زمین می‌توانیم اقدامات لازم را انجام دهیم.

رئیس سازمان نقشه‌برداری عنوان کرد: در مدل ارتفاعی به خصوص در دشت‌ها ضعف داریم و امکانات حاضر کفایت این بحران‌ها را نمی‌دهد و باید به این مولفه به خوبی پرداخته شود.

وی تصریح کرد: داده‌های سازمان دقیق است و در زمینه فرونشست آمار و ارقام در رسانه‌ها مورد تایید ما نیست.

شفیعی اظهار داشت: تهران مهمترین منطقه فرونشست با توجه به نرخ فرونشست و جمعیت زیاد آن است.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار