صالحی امیری:ورزشکاران مهاجرت کرده می‌توانند برگردند

  • کد خبر: 2111415
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه, 25 دی 1398

استناد نیوز، رئیس کمیته ملی المپیک اهداف و دستاوردهای سفرش به همراه وزیر ورزش به سوئیس را تشریح و تاکید کرد که ورزشکارانی که مهاجرت کرده اند می توانند به ایران برگردند.

 

به گزارش استناد نیوز، سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک هفته گذشته همراه با مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و پیمان فخری رئیس مرکز نظارت بر تیم های به لوزان سوئیس سفر کرد و ضمن حضور در مراسم افتتاحیه بازی های المپیک زمستانی با توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک و روسای فدراسیون های بین المللی مانند شمشیربازی و تکواندو دیدارهایی داشت.

وی امروز چهارشنبه در نشست خبری در مورد دستاوردهای این سفر و همچنین دیگر موضوعات مرتبط با کمیته ملی المپیک و مسائل روز ورزش توضیح داد.

با برنامه ریزی به سوئیس رفتیم
صالحی امیری در آغاز نشست خود که در محل کمیته ملی المپیک برگزار شد، گفت: بر اساس برنامه هایی که داشتیم به این جمع بندی رسیدیم که همراه با با وزیر ورزش با توماس باخ دیدار داشته باشیم، بر همین اساس به لوزان سفر کردیم و ضمن حضور در افتتاحیه دیدارهای پیش بینی شده را برگزار کردیم.

با قدرت به المپیک توکیو می رویم
وی با تاکید بر اینکه المپیک توکیو محور اصلی این نشست ها و دیدار با باخ بود، خاطرنشان کرد: مسایل و مشکلات مانند مشکلاتی که برای پرداخت هزینه ها داریم را مطرح کردیم، تاکید کمیته بین المللی المپیک این بود که کاروان ایران با قدرت در توکیو حاضر شود.

به گفته صالحی امیری موزه ورزش و تاریخ شفاهی دیگر مباحثی بود که در این دیدار مورد بحث قرار گرفت.

توضیحاتی در مورد سناریو علیه جودو ایران
صالحی امیری تاکید کرد: ابهامات و سوالاتی در بحث جودو بود که ما توصیح دادیم. گفتیم رئیس جهانی جودو با سناریوی از پیش تعیین شده با هدف تخریب ایران و جودو انجام داده و اسناد زیادی داریم و مدارک را برایcas ارسال کردیم و به پرونده رسیدگی می شود. مواضع خود را اعلام کردیم و این تعلیق غیر اخلاقی و بدون وجاهت قاتونی است. فشار رئیس یک فدراسیون جهانی برای جدا کردن ورزشکار از کاروان و گذاشتن گارد و اعزام وی به کشور اروپایی از قبل طراحی شده بود و دخالت آنها در فدراسیون ملی جودو است باخ گفت منتظر رای cas خواهیم بود.

دلیل مهاجرت ورزشکاران ایران چیست؟
رئیس کمیته ملی المپیک با بیان اینکه موضوع مهاجرت ورزشکاران هم در نشست با باخ مورد بحث قرار گرفت، تصریح کرد: نسبت به این مسئله رویکرد تخریبی، سیاسی نداریم، معتقدیم هیچ یک از ورزشکاران با انگیزه سیاسی نرفتند، آنها بیشتر انگیزه مالی و مهیا شدن شرایط برای موفقیت بیشتر دارند، به IOC هم گفتیم که مشکلی برای بازگشت آنها نیست.

مانع مهاجرت نمی شویم
صالحی امیری ادامه داد: ما عنوان کردیم مانع مهاجرت نیستیم. باید شرایطی فراهم شود که ورزشکار چه در داخل و چه خارج از کشور احساس امنیت کنند و هیچ محدودیتی برای ورود ورزشکاران نداریم و هیچ ورزشکار ممنوع الورود و ممنوع الخروج نداریم.

با انگیزه ثانویه مهاجرت کردند
وی گفت: برخی اظهار نظرها را احساسی و تحت فشار عناصر ضد انقلاب می دانیم. مهاجرت را یک کسب تجربه برای بازگشت دوباره می دانیم، باید عوامل کششی را افزایش و رانشی را کاهش دهیم. میلون ها نفر در داخل تلاش می کنند برای کسب سکو و چند نفر نیز مهاجرت کردند ما رویکرد تخریبی و سیاسی نداریم آنها با انگیزه های ثانویه مهاجرت کردند نه سیاسی و باید شرایط را برای بازگشت مجدد آنها فراهم شود.

کشتی جهان بدون ایران معنا ندارد
به گفته صالحی امیری در نشست برگزار شده با رییس اتحادیه جهانی کشتی، وی تاکید داشت که کشتی جهان بدون ایران معنا ندارد، وی ابراز امیدواری کرد که کشتی ایران همچنان با قدرت باشد.

قول رئیس فدراسیون جهانی تکواندو
رئیس کمیته ملی المپیک همچنین توضیحاتی در مورد دیدار برگزار شده با روسای فدراسیون های تکواندو و شمشیربازی ارائه داد. وی در این زمینه گفت: سومین دیدار با رئیس فدراسیون جهانی تکواندو در سال جاری داشتیم. او قول سفر به ایران و برگزاری چند رویداد را به ایران داد. بحث ویزا به ورزشکاران هم مطرح شد.

برخی تلاش می کنند فضا را آلوده کنند
صالحی امیری با بیان اینکه در مجموع نیازمند دیپلماسی ورزش هستیم، تصریح کرد: عده ای تلاش دارند فضا را آلوده کنند اما ما باید در جهت ثبات، فضا را حفظ کنیم. وی با تاکید بر اینکه تمامی فدراسیون در شرایط آمادگی برای بازیهای المپیک ۲۰۲۰ به سر می برند، یادآور شد: اگر حاشیه وارد فضای ورزش قهرمانی نشود در المپیک درخشش خوبی خواهیم داشت.

هدف مان اعلام تک صدایی ورزش ایران بود
وی در بخش دیگر با بیان اینکه نکته مهم این بود که با حضور وزیر صدای واحد را از ایران منتقل کردیم، گفت. هدف ما اعلام تک صدایی از ایران بود مبنی بر اینکه ساختارهای مختلف باعث اختلاف نخواهد شد.

به گفته رضا صالحی امیری و در جریان سفر به سوئیس، ایران از کمیته بین المللی المپیک تقاضای کمک مالی و تجهیزات داشته است. وی در این زمینه گفت: ما سهم ناچیزی از کمک های ۵۰۰ میلیون دلاری IOC داریم. همه باید به بهبود دیپلماسی ورزش کمک کنند که هدف آگاه سازی، شفاف سازی و اقناع سازی است.

رفتن علیزاده و مولایی قهر مقطعی است
وی گفت: رفتن کیمیا علیزاده و سعید مولایی از ایران یک نوع قهر مقطعی است، آنها به کشور باز می گردند. از شما می خواهم کیمیا را بابت مطرح کردن این صحبت ها به یک قهرمان تبدیل نکنید، یک ایرانی هر کجا باشد، نهایتا به کشور باز می گردد.

برگزاری نشست مشترک برای مهاجرت
در ادامه نشست خبری رئیس کمیته ملی المپیک، وی به پرسش خبرنگاران پاسخ داد. وی ابتدا از برگزاری نشست مشترک کمیسیون رسانه و کمیسیون فرهنگی کمیته ملی المپیک برای بررسی مهاجرت ورزشکاران خبر داد و اینکه این نشست هفته اول بهمن ماه برگزار می شود.

متوجه ابهامات کمیسیون ورزشکاران شدم
صالحی امیری در مورد کمیسیون ورزشکاران گفت: این کمیسیون یکی از کمیسیون های مورد حمایت کمیته است، البته فعالیت های آن در یک سال گذشته به شدت کم شد و من خواستم فعالتر باشد. طی دو مرحله برخی اعضا استعفا دادند. بعد از آن بود که به آیین نامه مراجعه کردم و متوجه ابهامتش شدم و اینکه اصول اصلی در آن رعایت نشده است.

با استعفای اعضا مخالفت کردم
وی ادامه داد: به همین دلیل مکاتباتی با IOC داشتیم، چهار پیشنهاد هم مطرح کردیم مبنی بر اصلاح آیین نامه که البته اصل آن را قبول داشتیم. من با استعفای اعضا مخالفت کردم و قرار است طی هفته های آینده انتخابات داخلی برای تعیین رئیس انجام می شود البته پس از دریافت پاسخ کمیته بین المللی المپیک.

دلایل انتخاب سعید معروف
وی در مورد سعید معروف برای حضور در انتخابات کمیسیون ورزشکاران کمیته بین المللی المپیک گفت: به دلیل تیمی و محبوبیت والیبال و تسلط به زبان در کنار فاکتورهای دیگر این بازیکن انتخاب شد. الان بین ٣٠ نفر نهایی است یعنی شانس او یک سی ام است، برنامه ای داریم برای مکاتبه با فدراسیون های جهانی برای اینکه نمایندگان شان رای لازم را به وی بدهند.

سکوت در یک مورد
صالحی امیری همچنین در مورد انتخابات فدراسیون ها و اینکه کارمندان وزارت ورزش برای آن کاندیدا می شوند تاکید کرد که هیچ نظری ندارم.

وضعیت دوپینگ نگران کننده است
رئیس کمیته ملی المپیک با بیان اینکه وضعیت دوپینگ نگران کننده است، گفت: خوشبختانه جلسات ستاد به طور منظم در حال پیگیری است و نماینده کمیته هم در آن حضور دارند. هرگونه کوتاهی و مشکل در دوپینگ می تواند برای کاروان ایران مشکل ساز شود.

ثبت برند کمیته ملی المپیک
وی در مورد ثبت برند کمیته گفت: برای نخستین بار بعد از انقلاب اقدام به ثبت برند کردیم، مالکیت حقوقی و معنوی کمیته را حفظ می کنیم و هرگونه اقدام سو می تواند پیگرد قانونی داشته باشد.

استخدام ورزشکاران و قهرمانان
رئیس کمیته ملی المپیک همچنین در مورد وعده وزیر ورزش مبنی بر استخدام مدال آوران توکیو در وزارت ورزش گفت: سیاستی که وزیر داشته در راستای تشویق برای حضور در المپیک ۲۰۲۰ است اما الزاما به معنی قرار گرفتن پشت میز و صندلی نیست و در هر جایی می تواند مامور شود.

 

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار