• وال‌استریت‌ ژورنال ادعا کرد:

انتقال 400 میلیون دلار پول نقد با هواپیما به ایران / پرداخت بدهی آمریکا پس از حدود 40 سال

  • کد خبر: 21162
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: پنج شنبه, 14 مرداد 1395

قانونگذاران آمریکایی مدعی هستند که هدف از پرداخت دست‌کم بخشی از این مبلغ، باج‌دهی به ایران برای آزاد کردن زندانی‌های آمریکایی بوده است.

به گزارش استناد نیوز، روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال، در ادامه فضاسازی‌ها علیه ایران مدعی شده که کاخ سفید مبلغ 400 میلیون دلار برای آزادسازی بازداشتی‌های آمریکایی را علی‌رغم مخالفت مقام‌های وزارت دادگستری آمریکا به ایران انتقال داده است.

دولت باراک اوباما سال گذشته اعلام کرد که با ایران به توافقی برای پرداخت 1.7 میلیارد دلار جهت تسویه بدهی کشورش در یک پرونده قدیمی قراردادهای تسلیحاتی رسیده است. کاخ سفید در آن زمان گفت که آمریکا موافقت کرده که علاوه بر رقم اصلی بدهی که 400 میلیون دلار است، 1.3 میلیارد دلار هم بابت محاسبه نرخ تورم به ایران بپردازد.

از آنجا که اعلام این موضوع همزمان با آزادی چهار زندانی آمریکایی بازداشت‌شده در ایران بود، نمایندگان کنگره، این دو موضوع را به یکدیگر مرتبط دانستند.

قانونگذاران آمریکایی مدعی هستند که هدف از پرداخت دست‌کم بخشی از این مبلغ، باج‌دهی به ایران برای آزاد کردن زندانی‌های آمریکایی بوده است.

وال‌استریت‌ژورنال، روز گذشته (چهارشنبه) گزارش داده بود که دولت اوباما همزمان با آزادسازی زندانی‌ها مبلغ 400 میلیون دلار پول نقد را با هواپیما به تهران انتقال داد.

این روزنامه اکنون، (بامداد پنجشنبه)، از قول منابع آگاه می‌گوید اقدام دولت اوباما علی‌رغم ابراز نگرانی‌های مقام‌های ارشد وزارت دادگستری آمریکا با انتقال یک هواپیمای حامل پول نقد به تهران انجام شده است.

 یکی از این منابع گفت: «می‌دانستیم که این کار شبیه چیست و این نگرانی هم وجود داشت که ایرانی‌ها هم این پول را پول باج‌خواهی می‌دانند.»

یک سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا گفت که این نهاد، «کاملاً از نتایج نهایی حل و فصل مسائل مختلف با ایران حمایت می‌کند.»

وی اضافه کرد که حل و فصل پرونده خریداری سلاح توسط ایران که در دادگاه لاهه مفتوح است و همچنین آزادی زندانیان آمریکا، هر دو جز موضوعات مورد حمایت دولت آمریکا هستند.

 ایران، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از دولت آمریکا بابت عدم تحویل 400 میلیون دلار مندرج در قراردادی اجرایی‌نشده برای خرید تسلیحات میان دولت «جیمی کارتر»، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا با شاه مخلوع ایران به «دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا» شکایت برده بود.

«دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا» نهاد داوری مرضی‌الطرفین است که سال 1981 بر اساس «بیانیه‌های الجزایر» جهت  رسیدگی به اختلافات میان دولت‌های ایران و آمریکا در شهر «لاهه» هلند تشکیل شد. 

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار