• در نشست خبری مشترک؛

روابط روسیه و ترکیه به حالت عادی بر می گردد / تاکید دو کشور به اتحاد برای مقابله با تروریسم

در سفر رئیس جمهور ترکیه به روسیه و دیدار با پوتین طرفین از اتحاد برای مبارزه با تروریسم و حل مشکلات سوریه تاکید کردند

به گزارش استناد نیوز به نقل از اسپوتنیک، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در مسکو نشست خبری مشترکی برگزار کردند.

ولادیمیر پوتین در این نشست خبری گفت: امروز ۶ نشست در بالاترین سطح داشتیم و فضای حاکم بر آن نیز سازنده بود.

وی افزود: ترکیه یکی از شرکای تجاری مهم ما است. ما درباره صندوق سرمایه گذاری مشترک نیز با یکدیگر توافق کردیم. حوزه انرژی یکی از اولویت های ما است.

پوتین با اشاره به بررسی بحران سوریه گفت که اقدامات بین‌ المللی در مبارزه با تروریسم باید متحد شده و روسیه و ترکیه نیز نقش مهمی در آن دارند.

 

اردوغان نیز در نشست خبری مذکور پس از تشکر از همتای روس خود و ابراز امیدواری از ادامه همکاری های طرفین گفت: به دنبال اعتماد دوجانبه هستیم.

وی با ابراز امیدواری از لغو تحریم های ترکیه از سوی روسیه افزود: به دنبال ارتقای تبادلات تجاری فیمابین با استفاده از پول رایج دو کشور هستیم. ما معتقدیم که تمامی مشکلات در سوریه را می توان حل و فصل نمود. کانال های ارتباطی ما برای رایزنی های آتی باز خواهند ماند.

 

لازم به ذکر است، جنگنده سوخو-۲۴ روسیه در ۲۴ نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی در حال بازگشت از یک مأموریت نظامی علیه تروریست های تکفیری-صهیونیستیِ مورد حمایت محور غربی-عبری-عربی به فرودگاه «حمیمیم» در سوریه بود که با اصابت موشک هوا به هوای یک فروند جنگنده اف-۱۶ ساخت آمریکا توسط ترکیه سرنگون گردید؛ اقدامی که به گفته مسکو و به دلیل قرار داشتن این جنگنده در حریم هوایی سوریه غیر قابل قبول محسوب گردید.

درپی این حادثه روابط دو کشور برای مدت نزدیک به ۹ ماه به تنش و تقابل نیز کشیده شد. اما «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در ٢٧ ژوئن سال ٢٠١٦ در نامه­ ای رسمی به پوتین، با ابراز تأسف از سرنگونی جنگنده روس و غیرعمدی خواندن این رویداد، مراتب عمیق همدردی خود را به بستگان خلبان کشته شده ابراز داشته و از آنان تقاضای بخشش کرد؛ اقدامی که سخنگوی کاخ کرملین آن را با عنوان عذرخواهی رسمی رئیس جمهوری ترکیه از روسیه رسانه ­ای کرد.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0

نظرسنجی شهرداری کشور 1

نظرسنجی شهرداری مازندران2

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار