سفارش و واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد

استنادنیوز؛رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران:تلاش شد تا از طریق ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی توسط بخش دولتی از ایجاد فرصت های شغلی جدید در اقتصاد ایران حمایت شود

دکتر محمد محمدپور عمران، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران در خصوص ممنوعیت ثبت و سفارش و واردات بیش از 1400 قلم کالا گفتگویی با خبرگزاری اسپوتنیک داشته که به شرح ذیل می باشد:

ممنوعیت واردات کالاهایی که توان ساخت داخل در آن وجود دارد، خواسته صنعتگران و تقریبا همه وزرای صنعت کشور از دیرباز بوده است، اما بدلیل ایجاد آمادگی برای پیوستن ایران به سازمان توسعه تجارت جهانی این امر محقق نشد، در سالهای اخیر با توجه به رشد چشمگیر جمعیت فعال کشور و نیاز به ایجاد فرصت های شغلی جدید، قانون استفاده حداکثری از توان تولید داخل تصویب گردید. در این قانون تلاش شد تا از طریق وضع تعرفه ها و همچنین ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی توسط بخش دولتی از ایجاد فرصت های شغلی جدید در اقتصاد ایران حمایت شود.

واردات خودروهای خارجی به ایران ممنوع شد

بخشنامه ای که اخیرا ابلاغ شده است در حقیقت ادامه سیاست های قبلی است و ممنوعیت خرید کالای خارجی توسط بخش دولتی را به بخش خصوصی و البته برای فهرست مشخصی از کالاها گسترش می دهد. استدلال پایه ای این تصمیم به این صورت است که اکنون که دولت آمریکا برخلاف تمامی موازین پذیرفته شده بین المللی فشار بر اقتصاد ایران را در دستور کار خود قرار داده، نیاز بیشتری به انضباط ارزی احساس می شود و دلیلی ندارد برای کالاهایی که امکان ساخت داخل آن فراهم است، خروج از داشته باشیم.

در صورت گسترش هوشمند فهرست کالاهای ممنوعه وارداتی که امکان تولید داخل آن در کشور فراهم است، این تصمیم می تواند کمک موثری به اشتغال و مثبت تر شدن تراز تجاری کشور بنماید. تلاش بر این است که این تصمیم عطف به ما سبق نکند و تجار هم در صورت اطلاع رسانی به موقع خودشان را با ضوابط جدید وفق می دهند.تولیدکنندگان ایرانی کالاهای ممنوعه وارداتی از مشوق های عمومی تولیدکنندگان کالاهای ایرانی برخوردار خواهند بود.

در این فهرست استثنایی وجود ندارد هرچند باب مذاکره با کشورهای علاقمند به داشتن رابطه بهتر با ایران همیشه برقرار است.

اساسا این فهرست ها برای کالاهایی تنظیم می شود که صنعتگران کشور توان تولید آن کالا را به میزان مورد نیاز و با مشخصات قابل قبول داشته باشند و در اکثر قریب به اتفاق موارد، در حال حاضر ظرفیت تولید به میزان رضایت‌بخش در صنعت کشور وجود دارد.

همچنین اولویت بندی در مصارف ارزی ایران جزو اهداف این طرح است. هر چند تراز تجاری کشور سالیانه بیش از ٣۵ میلیارد دلار مثبت است ولی این تصمیم می‌تواند به مثبت تر شدن تراز تجاری کشور کمک کند.

اگرچه ممنوعیت ورود هر کالا، باعث بالا رفتن انگیزه جهت قاچاق آن کالا می شود اما از سوی دیگر افزایش نرخ برابری ارزهای خارجی در برابر ریال باعث کاهش انگیزه برای انجام قاچاق می شود. بنابراین در صورت انجام دقیق تشریفات قانونی واردات کالا و تشدید فعالیت های مبارزه با قاچاق کالا می توان ابعاد موضوع را کنترل کرد. همچنین باید به این نکته توجه نمود مبارزه با قاچاق کالاهایی که واردات آنها به کلی ممنوع است بسیار آسان تر از کالاهایی است که به صورت قانونی هم امکان واردات آنها وجود دارد.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0

نظرسنجی شهرداری کشور 1

نظرسنجی شهرداری مازندران2

مهردانا

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار