• سید علی ادیانی؛

چهل سال است نفت خام می فروشیم چون مسئولان درآمد آسان و مستقیم می خواهند!

سیدعلی ادیانی: بحث خام‌فروشی نفت یکی از سیاست‌های غیرقابل دفاع است که در تمام دولت‌ها ساری و جاری بوده، اما این مسئله آسیب‌های جدی به دنبال دارد.

به گزارش استناد نیوز به نقل از خانه ملت؛ نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی که بخش قابل‌توجه‌ای از درآمد کشور به فروش نفت متکی می‌شود در شرایط تحریم با مشکلات متعددی رو به رو می‌شویم اما با حذف یا کم‌رنگ کردن نفت از سبد درآمدزایی کشور، قدرت مانور تحریمی دشمن کمتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه 40 سال از تحریم ایران توسط دشمن می‌گذارد اما در عین حال 40 سال است که خام‌فروشی ادامه دارد، افزود: در حالی که باید به سمت احداث پالایشگاه‌های کوچک، مینی پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و فرآوری کردن مجموعه مواد خام  نفت و گاز رفت.

ادیانی با یادآوری اینکه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس برای جلوگیری از سوءاستفاده دشمن از  نیاز کشور به بنزین طراحی شده است به همین دلیل در آیتم‌ها و موارد تحریم آمریکا، بنزین گنجانده نشده چراکه به خودکفایی رسیده‌ایم، اضافه کرد: با تکیه بر حامل‌های انرژی و سوخت داخلی خودکفایی در بنزین حاصل شده است.

وی با اعتقاد به اینکه با ایجاد پالایشگاه‌های کوچک و پتروشیمی‌ها می‌توان بخش اعظمی از خام‌فروشی را تبدیل به ارزش‌افزوده کرد، اضافه کرد: دلیل اصلی اینکه مسئولان به خام‌فروشی تن داده و به سمت احداث پتروشیمی‌ها نمی‌روند، درآمد مستقیمی است که از این طریق به دست می‌آورند، درواقع حلاوت این درآمد آسان منجر به این مسئله می‌شود.

این نماینده مجلس دلیل دیگر تن دادن به خام‌فروشی را عدم توانایی در تامین منابع داخلی دانست و افزود: متاسفانه تسهیلات و انگیزها و مشوق‌های لازم ایجاد نشده است، ضمن آنکه برای تامین منابع مالی خارجی و فاینانس نیز مشوق‌های لازم در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذار گذاشته نشده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس پیشنهاد داد: ارائه فرصت‌هایی به مجموعه سرمایه‌گذاران داخلی با هدف سوق دادن نقدینگی کشور به این سمت می‌تواند راه‌حل جلوگیری از خام‌فروشی باشد چراکه مردم نیز می‌دانند بهترین تجارت در حوزه نفت و گاز شکل می‌گیرد.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0

نظرسنجی شهرداری کشور 1

نظرسنجی شهرداری مازندران2

مهردانا

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار