• مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت:

آمار خودکشی در ایران نصف متوسط جهانی است

  • کد خبر: 2110616
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: سه شنبه, 19 آذر 1398

استناد نیوز- مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: آمار خودکشی در ایران نصف متوسط جهانی است و گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال بیشترین آمار اقدام به خودکشی را در جهان و ایران دارد.

 

 به گزارش استناد نیوز، احمد حاجبی در مراسم افتتاحیه برنامه پایلوت طرح ملی پیشگیری از خودکشی در استان لرستان افزود: هر چند آمار ما از متوسط جهانی کمتر است، اما حتی یک مورد از این پدیده نیز قابل قبول نبوده و باید برای جلوگیری از آن اقدام کرد. حلقه آویز کردن، استفاده از حشره کش‌ها و سایر سموم رایج‌ترین روش‌های خودکشی در کشور هستند.

وی ادامه داد: نقش سایر دستگاه‌های اجرایی به ویژه جهاد کشاورزی در کاهش آمار خودکشی بسیار حائز اهمیت است.

حاجبی بیان کرد: ارتقای کمی و کیفی خدمات ارائه شده در این برنامه یکی از مهم‌ترین مواردی است که بر آن تاکید داریم. افزایش روایی داده‌های ثبت شده، کاهش انگ اجتماعی مرتبط با اطلاع رسانی، مدیریت انعکاس اخبار، کاهش دسترسی به روش‌های خودکشی و تقویت پژوهش‌های مرتبط با موضوع خودکشی، سایر موارد این استراتژی ها هستند.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت افزود: عملکرد دانشگاه علوم پزشکی لرستان در کاهش آمار خودکشی نسبت به گذشته قابل تقدیر است. استان لرستان از استان‌های بحرانی در آمار اعلام شده فاصله گرفته که نشان از انتخاب درست برای پایلوت شدن طرح ملی پیشگیری از خودکشی دارد.

وی اظهار داشت: با توجه به نقش مهم اخبار منتشر شده در مورد خودکشی بر تهییج موارد مشابه و عمومی، باید برنامه‌های توجیهی برای رسانه‌ها در مورد کیفیت انتشار اخبار تدوین و اجرا شود. آموزش و پرورش و وزارت علوم، برای پیشگیری و مقابله با این پدیده باید وزارت بهداشت را همراهی کنند.

محمدعلی دریک، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز در همین رابطه گفت: آمار خودکشی در استان از ۱۱ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر سال ۹۶ به ۹ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر در سال ۹۷ رسیده است. سال‌های گذشته لرستان در بین ۴ استان نخست در خصوص خودکشی بود، اما با انجام اقدامات آموزشی و غربالگری اکنون بحران از منطقه خارج شده است.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار