کدخدایی: امکان افزایش تعداد تاییدصلاحیت شده‌ها وجود دارد/ اسناد جدیدی به دستمان رسید

استنادنیوز؛ سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه امکان افزایش تعداد تاییدصلاحیت شده‌ها وجود دارد، گفت: برای تاییدصلاحیت رد شده‌ها، اسناد و اطلاعات جدیدتری به دستمان رسید.

 

سیده زهرا عبداللهی: روزهای داغ و پرالتهاب تبلیغات رسمی انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از روز بیست و چهارم بهمن ماه سال جاری آغاز شده و از آن تاریخ است که محافل بیشتر رنگ و بوی داغ انتخاباتی به خود می‌گیرد.

انتخاباتی که برای یکی از نهادهای تاثیرگذار کشور و به فرموده امام خمینی (ره) عصاره فضائل ملت، برگزار می‌شود و می‌تواند در سرنوشت سیاسی کشور تاثیر بسزایی داشته باشد.

در رابطه با یکی از اتفاقات مهم در انتخابات یعنی پروسه بررسی صلاحیت‌ها به سراغ عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان رفتیم تا در گفت‌وگو با وی روند بررسی صلاحیت‌ها جویا شویم.

سخنگوی شورای نگهبان از مردم خواست به شایعات انتخاباتی درباره روند بررسی صلاحیت‌ها توجه نکنند.

پیش‌تر کدخدایی گفته بود، از بین 16033 نفر از ثبت نام کنندگان در انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی، صلاحیت 4500 نفر بررسی شد و اکنون نیز در مرحله بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبانِ‌دوم هستند.

بخش زیر مشروح گفت‌وگوی عباسعلی کدخدایی سخنگو و قائم مقام شورای نگهبان درباره جزئیات روند بررسی صلاحیت‌های کاندیداهای انتخابات است که از نگاهتان می‌گذرد:

 به صورت کلی در خصوص روند بررسی صلاحیت‌ها خواستم توضیحاتی ارائه بفرمایید؛ هر چند تقریباً روند بررسی‌ها به اتمام رسیده است اما هنوز صحبت و شایعه در این رابطه زیاد است.

کدخدایی: همان گونه که قبلاً به اطلاع مردم شریف ایران رسیده بود طبق قانون برای روند بررسی صلاحیت‌ها مراحلی طی کردیم که طی آن صلاحیت‌های مرحله اول شورای نگهبان به اتمام رسید و اعلام نظر شده است. این مرحله که تا 22 بهمن ادامه دارد مرحله دوم است یعنی کسانی که در مرحله اول رد صلاحیت شده‌اند شکایت کردند که شکایت آنها تا 22 بهمن رسیدگی شده و در این خصوص اعلام‌نظر می‌شود.

*22 بهمن اعلام رسمی و نهایی بررسی صلاحیت‌ها

اگر چه کار سنگین و تعداد ثبت‌نامی‌ها زیاد بود اما هم کارشناسان ما و هم اعضای شورای نگهبان با وقت‌گذاری فوق‌العاده توانستند اعلام نظر خود را نسبت به پرونده‌ها داشته باشند و خوشبختانه عمده اینها هم اعلام‌نظر شده است و اکنون در بررسی مرحله دوم هستیم که اگر شکایت‌هایی صورت گرفته آنها را نیز بررسی کنیم و تا 22 بهمن اعلام خواهیم کرد.

 از تعداد شکایت‌کنندگان در مرحله دوم برای ما می‌فرمایید که چند نفر از داوطلبان به ویژه نمایندگان در این مرحله شکایت خود را به ثبت رسانده‌اند.

*اعتراضات داوطلبان در مرحله دوم بسیار کاهش یافته است

کدخدایی: تعداد را به صورت جمعی یادم نمی‌آید اما نسبت به دوره و مرحله اول، بسیار کمتر است چرا که در اینجا شکایت‌های اولیه شورای نگهبان را داریم؛ کسانی که در مرحله شورای نگهبان صلاحیت‌شان تأیید نشده می‌توانند شکایت کنند که در این بین سه نفر از نمایندگان اعتراض کردند که اعتراض آنها بررسی شد و تعداد اعتراض سایر داوطلبان در این مرحله نیز اندک است و فکر نمی‌کنم تعدادشان زیاد باشد.

 یعنی سه نفر از نمایندگان فعلی در مرحله دوم بعد از رد صلاحیت‌شان شکایت کرده‌اند؟

کدخدایی: بله همین‌طور است.

در مرحله شورای نگهبانِ دوم هستیم که تا 22 بهمن ادامه دارد؛ یعنی کسانی که در مرحله اول رد صلاحیت شده‌اند شکایت کردند و شکایت آنها تا 22 بهمن رسیدگی شده و در این خصوص اعلام‌نظر می‌شود

 

*امکان افزایش تعداد تایید صلاحیت شدگان وجود دارد

 امکان افزایش تأیید صلاحیت‌شدگان در این مرحله وجود دارد؟

کدخدایی: طبیعتاً چون مرحله دوم هم یک نوع مرحله رسیدگی به شکایت‌ها است بله؛ ممکن است افرادی که شکایت کرده‌اند صلاحیت‌شان در مرحله دوم برگردد و این طبیعی است.

*تعدادی از تایید صلاحیت شدگان انصراف دادند

 مورد انصرافی و افرادی که بخواهند از شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی انصراف دهند داشتیم؟ در این خصوص آماری دارید؟

کدخدایی: بله، انصراف هم هست و تا شب انتخابات هم همچنان ادامه خواهد داشت و ممکن است افراد به هر دلیلی انصراف دهند که ما آمار دقیق آنها را تا 22 بهمن اعلام می‌کنیم.

 آقای دکتر با توجه به اینکه در مرحله اول تعدادی از نمایندگان فعلی مجلس رد صلاحیت شده بودند اما پس از چندی در مرحله بعد به تأیید رسیده‌اند، همین افراد در برخی نشست‌ها و گعده‌های خود حرف از هزینه کردن در این خصوص زدند. در این خصوص شفاف‌سازی کنید زیرا مردم می‌گویند چگونه شخصی به دلایلی متقن رد صلاحیت شده‌ اما نهایتاً در مرحله بعد به تأیید می‌رسد علت این تأیید چیست؟ آیا اسناد و مدارک مهمتری به شورا ارائه شده است؟

*برای تاییدصلاحیت رد شده‌ها، اسناد و اطلاعات جدیدتری به دستمان رسید

کدخدایی: به هر حال از جهت رسیدگی، روند رسیدگی هیأت اجرایی و هیأت‌های استانی و مرکزی شورای نگهبان اول و شورای نگهبان دوم همه اینها مراحلی است که در مرحله دوم تجدیدنظر می‌کنند و طبیعتاً اسناد و مدارکی ممکن است به دست ما رسیده و اطلاعات جدیدی ارائه شود که نظر شورای نگهبان را در مرحله بعد تغییر دهد.

در رابطه با سؤالی که شما می‌فرمایید، باید بگویم خوشبختانه سخنگوی قوه قضائیه هم پاسخ داده و شایعاتی که در این خصوص مطرح بود را تکذیب کرد که هیچ کدام از حرف افرادی که بیمار هستند و اخباری که در رابطه با شورای نگهبان منعکس می‌کنند صحت ندارد.

اینکه در بیرون، افرادی کلاهبرداری می‌کنند، این کلاهبرداری نسبت به همه انجام می‌شود و شما هر روز در اخبار حوادث هم افرادی می‌بینید که مثلاً پزشک قلابی یا مامور نیروی انتظامی یا مأمور وزارت اطلاعات قلابی بوده است که همه اینها رسیدگی می‌شود و به دادگاه رفته و محاکمه می‌شوند.

*کلاهبرداری بیرون از شورای نگهبان ارتباطی به شورای نگهبان ندارد

کلاهبرداری بیرون و خارج از شورای نگهبان ارتباطی به شورای نگهبان ندارد؛ اگرچه ما پیگیر هستیم و در این خصوص پیگیری کردیم اما این در همه سال‌ها هم وجود داشته است؛ هر چند ما در این سال‌ها همیشه پیگیری کردیم و افرادی هم به دادگاه رفته و محاکمه شدند.

*افرادی که می‌خواهند خود را ناجی ردشدگان بدانند اهداف سیاسی دارند

اینکه افرادی خودشان بخواهند این فضا را مغشوش کرده و حرف‌هایی بزنند و خود را ناجی این قضیه اعلام کنند به نظر من اهداف سیاسی پشت آن نهفته است که مردم نباید به آن توجه کنند. خوشبختانه شورای نگهبان همه نظارت‌ها را نسبت به کارهایی که انجام می‌دهد دارد، مردم هم هشیار باشند.

*داوطلبان مراقب کلاهبرداران باشند

ما قبلاً اطلاعیه دادیم که مراقب این کلاهبرداران باشند و کسانی که سوءاستفاده می‌کنند و به دنبال به قول خودشان تأیید صلاحیت‌هایی با پرداخت پول و این موارد است همه اینها شایعات است؛ مردم بدانند که میزان شورای نگهبان فقط قانون و مقررات است و کسی هم توجه نکند. اگر هم شنیدند کسی این گونه است خواهش ما این است که سریعاً به مراجع انتظامی، امنیتی و مراجع قضایی اطلاع دهند تا انشاءالله با آنها برخورد شود.

 

*شکایت شورای نگهبان از منتشرکنندگان اخبار کذب منتسب به شورا

 در این رابطه آیا شورای نگهبان از این افراد به ویژه اشخاص حقوقی که این موارد را مطرح کرده‌اند به دستگاه قضا شکایت نکرده است؟

کدخدایی: ما از کسانی که اخبار دروغ و کذب را منعکس می‌کنند شکایت کردیم و ادامه هم می‌دهیم حال موارد بماند برای بعد.

 آیا از این افراد نمایندگان هم بوده‌اند؟

کدخدایی: ما شکایت کردیم. همین کافی است.

پس از افرادی که این مباحث را به شورا نسبت داده‌اند شکایت کرده‌اید؟

کدخدایی: ما شکایت کردیم؛ البته از افرادی که اخبار دروغ و کذب را منتشر می‌کنند نیز شکایت کردیم و پیگیری هم خواهیم کرد.

 آیا موردی هم بوده است که افراد از شورای نگهبان شکایت کنند؟ بحث روند بررسی صلاحیت‌ها؟

کدخدایی: یعنی شکایت از کجا؟

*مرجع تصمیم‌گیری در رابطه با انتخابات فقط و فقط شورای نگهبان است

 مثلاً اینکه یک فرد به دلیل اینکه رد صلاحیت شده عنوان کند که ادله شورای نگهبان برای رد صلاحیت هم کافی نبوده و بخواهد از طریق قوه قضائیه این موضوع را پیگیری کند.

کدخدایی: مرجع تصمیم‌گیری در رابطه با انتخابات فقط و فقط شورای نگهبان است. نظارت استصوابی یعنی همین.

telegram estenadnews

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

معرفی کاندیدا سایت

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار