اعلام آمادگی سازمان نظام مهندسی برای بازرسی از امکان تاریخی/ آینده شهرها در همه حوزه ها زیر سوال است

استنادنیوز؛رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران اظهار داشت بسیاری از مهندسان به صورت داوطلبانه و بدون اخذ هیچ هزینه ، آمادگی دارند که بازرسی کارشناسی از امکان تاریخی را انجام بدهند

 مهندس سیف اله علی نیا، در برنامه تلویزیونی شبکه طبرستان ، در پاسخ به سوالی در خصوص نقش سازمان نظام مهندسی در حفظ آثار و ابنیه های تاریخی از جمله مسجد جامع ساری ،اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران به عنوان سازمان غیر دولتی فرصتی بی نظیر در استان است که می تواند در همه حوزه ها نقش آفرین باشد.

وی افزود: با توجه به رسالت اجتماعی که به این سازمان واگذار شده ، طرح فراخوان داوطلبی جهت مشارکت مهندسان در حوزه های اجتماعی از جمله حفاظت از میراث فرهنگی، اجرایی شده است و بسیاری از مهندسان به صورت داوطلبانه و بدون اخذ هیچ هزینه ، آمادگی دارند که بازرسی کارشناسی از امکان تاریخی را انجام بدهند.

مهندس علی نیا ادامه داد: حوادثی نظیر حادثه پلاسکو و مسجد جامع ساری می توانست با صرف حداقل هزنیه و با بازرسی دوره ای، هیچ گاه رخ ندهد. سازمان نظام مهندسی این آمادگی را دارد که در قالب تفاهم نامه با اداره کل میراث فرهنگی این همکاری را داشته باشیم و مواردی که می شود با حداقل هزینه ها از خسارت بزرگ جلوگیری شود را ورود پیدا کنیم .

وی با اشاره به اهمیت مبحث 22 مقررات ملی با عنوان تعمیر و نگهداری بیان داشت: با اجرایی کردن شیوه نامه مربوط به مبحث تعمیر و نگهداری برای ساختمان هایی که زیر 50 سال قدمت دارند می توان از بسیاری از خسارت ها جلوگیری کرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران در پاسخ به سوالی در خصوص دلایل احداث ساختمان های بلندمرتبه در خیابان های کم عرض و سیمای نامناسب شهر گفت : قانون نظام مهندسی در سال 74 در مجلس مصوب شد و روح قانون در چند بند خلاصه می شود که یکی از بندهای مهم آن الزام رعایت ضوابط طرح تفصیلی و طرح هادی توسط همه دستگاه ها است ولی این اتفاق نمی افتد.

وی افزود: قانون ماده 100 که مربوط به بیش از 45 سال قبل است خود یک عامل مهم شهرفروشی است. نبود قانون واحد در کشور در حوزه ساخت و ساز و  وجود بحث سیستم دو نقشه ای از مهم ترین علل تخلفات حوزه ساخت و سازهای شهری است.

مهندس علی نیا ادامه داد: نقشه هایی که توسط مهندسان بر اساس طرح تفصیلی طراحی می شود اجرا نمی شوند .زیرا کمیسیون ماده100 خیلی راحت دست مالک را باز گذاشته که بتواند خارج از ضوابط طرح تفضیلی بسازد و رای بگیرد و نتیجه آن سطح اشغال های بالای 80 و 90 درصد است که امروز شاهدیم.  واقعا این قانون نیازمند اصلاح است و تا زمانی که تمام دستورالعمل ها و قوانین واحد نشود این مشکل حل نمی شود و مجلس باید در رابطه با اصلاح قانون ماده100 اقدام کند.

وی با اشاره به ماده 2 قانون نظام مهندسی اظهار داشت: دستیابی به ايمني‌، بهداشت‌، بهره‌دهي‌ مناسب‌، آسايش‌ و صرفه ‌اقتصادي‌ در ساخت و سازها در جهت‌ حمایت از حقوق ‌بهره‌برداران و صرفه جویی منابع انرژی و سرمايه‌هاي‌ ملي‌ بر اساس قانون تکلیف شده و در دستور کار قرار دارد.

مهندس علی نیا ادامه داد: با وجود فرایندی که امروز در شهرها شاهدیم که بخشی مربوط به نبود درآمد پایدار شهرداری است که البته نمی تواند توجیح این همه تخلفات باشد ،آینده شهرها در همه حوزه ها که مهم ترین بخش آسایش و امنیت است زیر سوال است .

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران افزود: در شرایط حاضر باید تلاش کنیم تا همه

مواد قانونی که راه را برای تخلفات باز می گذارد اصلاح شود که مهم ترین ماده ای که نیازمند اصلاح است موجب شهرفروشی می شود ماده 100است.استان مازندارن کلانشهر است و در حاضر که 54 شهر داریم 20 ضوابط متمایز از هم در شهرها حاکم است.  

*تخفیف 20درصد تعرفه خدمات مهندسی در مناطق بافت فرسوده

مهندس علی نیا با تاکید بر همراهی سازمان در موضوعات ملی اظهار داشت: در خصوص بافت فرسوده با توجه به رویکرد حاکمیت و دولت در اصلاح بافت فرسوده که به درآمد پایدار در استان هم کمک می کند استان مازندران تنها استان در کشور است که در پایان سال گذشته با حمایت هیأت چهارنفره استان 20درصد تخفیف تعرفه خدمات مهندسی در این بخش ها مصوب شد .

وی افزود: در حوزه ایمنی بر اساس اقدامات صورت گرفته از سوی این سازمان ، دبیرخانه دائمی Hse  از دو سال پیش در استان مازندران مستقر شد و  همایش ملی را نیز در این بخش داشتیم و از طرفی هم بحث اجرایی کردن بازرسی ایمنی نیز مصوب شد که در مرحله آموزش ایمنی اعضا هستیم  و بر اساس این مصوبه پروژه هایی که دارای بالای 3هزار متر مربع یا 18متر ارتفاع باشند بازرس ایمنی اجباری می شود.

مهندس علی نیا ادامه داد: سازمان نظام مهندسی با 35هزار مهندس عضو که حدود 14 هزار نفر آن دارای پروانه اشتغال هستند ظرفیت هایی بسیار بالایی دارد که علاوه بر فعالیت در حوزه حرفه ای در  موضوعات مختلف از جمله اطفاء حریق ، بهینه سازی انرژی و تعمیر و نگهداری ساختمان نقش آفرین باشند.

در این گفتگو مهندس نبیان معاون امور عمرانی استانداری مازندارن اظهار داشت: طرح های جامع و تفصیلی که مصوب می شود اشکالاتی دارند . در بخشی از این طرح ها در مجموعه شورای عالی معماری و شهرساز اصلاحاتی انجام می شود و بر می گردد و بر اساس طرح مکلفیم که کاری را انجام دهیم .

وی افزود: همه ما به دنبال اجرای قانون هستیم . دستوری که استاندار محترم مازندران داند این بود که در کمیسیون ماده 5 به استناد بندهای مختلف پیگیری کنیم و به راحتی تغییر کاربری را از فضای سبز به مسکونی و یا از فضای مسکونی به تجاری ندهیم این اتفاقات در حال وقوع است و همه ما باید دست به دست هم بدهیم و بتوانیم احیای شهر را محقق نمائیم .

*تلاش مجموعه دولت و استان مدیریت بافت های فرسوده ناکارآمد  است

معاون امور عمرانی استانداری مازندران در خصوص بافت فرسود اظهار داشت: حدود 4800هکتار بافت فرسوده و حدود 1040 هکتار بافت ناکارامد داریم و  در مجموع حدود 6هزار هکتار مناطقی را داریم که دچار چالش هستند. 4800 هکتار بافت فرسوده ای که داریم حدود 640 هکتار آن در ساری است و دولت یکی از اقدامات ارزشمندی که انجام داد این بود که نسبت به کارامدی مکان های ناکارآمد اقدام کند .

وی افزود: در سال گذشته یکی از 6استانی که مراسم کلنگ زنی و شروع عملیات بافت ناکارامد را داشتیم در ساری بود و تلاش بر این شد که در بحث پیاده راه قارن اقداماتی انجام دهیم. طراحی ها و پیگیری ها انجام شد . در سفر معاون میراث فرهنگی کشور جلسه ای که داشتیم این بود که پیاده راه را با فرصت مناسب و با منابع مالی که دولت در نظر گرفته بود و پیگیری که ریاست محترم جمهور و مقام عالی وزارت راه و شهرسازی انجام میدهند با وزارت کشور در یک کار گروهی در حال انجام است.

معاون امور عمرانی استانداری مازندران ادامه داد: تلاش مجموعه دولت و استان این است که بافت های فرسوده ناکارآمد را مدیریت کنیم. تخصیص منابع مالی توسط بانک ها،  مصوب کمیته چهارنفره در سال96 که بر اساس آن تخفیف ویژه ای در تعرفه خدمات مهندسی در بافت های فرسوده لحاظ شود و همچنین تخفیفات ویژه عوارض توسط شهرداری ها به پروژه هایی که قرار است در این بافت ها احداث شود منجر به بازسازی بافت فرسوده خواهد شد.

وی افزود: تلاش استان این است که با دبیری که اداره کل راه و شهرسازی برای این مهم پیگیری می کند کالبدهایی را که در مناطق بافت های فرسوده داریم به یک فرصت تبدیل کنیم .

*عملیات احیای مسجد جامع ساری با اعتبارات استانی و ملی صورت می گیرد

مهندس فرزانه مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان نیز در این گفتگو با اشاره به وقوع حادثه آتش سوزی مسجد جامع ساری اظهار داشت: مسجد جامع فقط مختص مردم استان مازندران نیست و هویت تاریخی مردم ایران است و انشالله که بتوانیم در بازنگری طرح به بهترین شکل و طرح این اثر را حفظ کنیم.

وی افزود: در ارتباط با این حادثه جلسات کارشناسی متعددی با حضور معاون سازمان میراث فرهنگی کشور ، استاندار مازندران و مهندس نبیان تشکیل شد و عملیات احیای مسجد جامع ساری از روز یکشنبه با ورود تیم فنی آغاز خواهد شد .در این عملیات از  اعتبارات استانی و هم از اعتبارات ملی استفاده خواهیم کرد که به بهترین شکل این اثر تاریخی بازسازی شود.

مهندس فرزانه ادامه داد: در خصوص آثار دیگر از جمله موزه کلبادی به لحاظ حوزه شهری در بدترین مکان قرار گرفته و پوشش سقف آن چوب است و ممکن است اتفاق بدی رخ دهد. این آثار در بافت تاریخی و فرسوده قرار دارند و جایی نیستن که خوب محافظت شوند. با شهرداری ساری تفاهم نامه ای جهت حفظ بناهای تاریخی منعقد شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان در پاسخ به اینکه سازمان میراث فرهنگی برای حفظ هویت محلی و ملی و مذهبی در شهرسازی ها و بازسازی ها چه برنامهح ای دارد اظهار داشت: عملکرد میراث فرهنگی و گردشگری به مساعدت و همکاری دیگر دستگاه ها هم بستگی دارد.شهرداری ها باید ضوابط را حاکم کنند و این در حالی است که خیلی از شهرداری ها پروژه ها را به ماده 100 می برند و اجرایی می کنند .در ساری 136هکتار بافت تاریخی داریم شهرداری می خواهد آرامش را به مردم برگرداند ما هم باید همکاری کنیم ولی نمی توانیم ارزش های فرهنگی و تاریخی را زیر پا بگذاریم یعنی شهرداری هم باید به ضوابط ما توجه کند.  

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0

نظرسنجی شهرداری کشور 1

نظرسنجی شهرداری مازندران2

instagram estenad

telegram estenad

آخرین اخبار