• در پی باج خواهی ترکمنستان از ایران

مجلس ایران دستور به قطع واردات گاز از ترکمنستان را داد

در پی باج خواهی ادامه دار دولت ترکمنستان برای صادرات گاز به ایران سرانجام مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن این اقدام دولت را مکلف کرد که با تعیین تکلیف این قضیه واردات گاز از این کشور به ایران را متوقف کند.

به گزارش استنادنیوز و به نقل از ایسنا، رییس کمیسیون انرژی مجلس، با تاکید بر این‌که مجلس، دولت را به قطع واردات گاز از ترکمنستان ملزم می‌کند، گفت: اگر ترکمنستان بخواهد به باج‌گیری خود ادامه دهد، قطعا وزیر نفت به مجلس فراخوانده می‌شود.

به گزارش ایسنا، فریدون حسنوند در خصوص تهدید دولت ترکمنستان(ترکمن گاز) در موضوع قطع گاز به ایران، گفت: این خلاف تعهدات عرف دیپلماتیک است، که کشوری تمام قواعد و قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد و به نوعی یک باجگیری دولتی را انجام می‌دهد و به دلیل این‌که ایران به گاز ترکمنستان نیاز دارد، هر دفعه بنا بر بهانه‌ها و دلایل غیرموجه به قطع گاز تهدید می‌کند.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی این حرکت ترکمنستان را یک باجگیری دولتی و بین‌المللی می‌داند، افزود: قطعا مجلس و کمیسیون انرژی در برابر این موضوع ایستادگی می‌کند و دولت را به قطع واردات گاز از ترکمنستان ملزم می‌کند.

مجلس قطع گاز از جانب ترکمنستان را یک تهدید برای کشور تلقی می‌کند

حسنوند با بیان این‌که بر اساس مصوبه مجلس و با توجه به حجم تولید گاز در کشور در حال حاضر و تامین تمامی نیازهای کشور، الزام و تکلیف قانونی برای دولت صادرات گاز است، ادامه داد: ایران به دنبال صادرات گاز به کشورهای همسایه، آسیای میانه و حتی اروپا است و قطعا هیچ‌گونه نیازی به گاز ترکمنستان ندارد.

وی با تاکید بر اینکه اگر ترکمنستان بخواهد به بازی باجگیری خود ادامه دهد، قطعا وزیر نفت به مجلس فراخوانده می‌شود، یادآور شد: قطعا از دولت خواسته می‌شود که این آخرین دفعه‌ای باشد که شیر گاز توسط ترکمنستان قطع و وصل می‌شود و مجلس این موضوع را از جانب ترکمنستان یک تهدید برای کشور تلقی می‌کند.

حسنوند با بیان اینکه نمایندگان مجلس به هیچ وجه این تهدیدات باجگیرانه را تحمل نمی‌کنند، افزود: مجلس، دولت و وزارت نفت را به قطع واردات گاز از ترکمنستان و صادرات به کشورهای همسایه مکلف خواهد کرد.

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت ترکمنستان باید به عرف دیپلماتیک و تعهدات بین المللی خود پایبند بوده و این موضوع نه تنها موجب بی اعتمادی ایران، بلکه بسیاری از کشورهای دیگر نسبت به آنها می‌شود.

وی تصریح کرد: دولت ترکمنستان تاکنون بدعهدی‌هایی در این زمینه داشته و چندبار در فصل زمستان و نیاز مردم منطقه، ایران را به قطع گاز تهدید کرده و به دنبال افزایش قیمت گاز بوده، که این حرکت یک باجگیری است و قطعا مجلس و دولت زیر بار این باجگیری‌ها نخواهند رفت.

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
آیا از عملکرد کلی نمایندگان استان مازندران در مجلس رضایت دارید؟

آخرین اخبار