آیا میدانستید خروپف خطر مرگ به همراه دارد؟!

خروپف، اختلال تنفسی هنگام خواب است که احتمال بروز سکته های مغزی و قلبی را به دلیل افت اکسیژن افزایش می دهد.

به گزارش استناد نیوز ، دکتر امین آملی متخصص گوش و حلق و بینی روز سه شنبه در نشست خبری انجمن خواب ایران به مناسب روز جهانی خواب اظهار کرد: از هر چهار مرد و از هر 10 زن یک نفر به این اختلال مبتلا هستند که در زنان پس از دوران یائسگی میزان شیوع آن به اندازه مردان می شود.
وی افزود: افرادی که خروپف می کنند و در طول روز خواب آلودگی و خستگی دارند، افرادی که خروپف می کنند و فشار خون بالا دارند و افرادی که خروپف همراه با خرناس در حین خواب دارند، ممکن است به وقفه تنفسی و انسداد راه های هوایی مبتلا باشند و این افراد به دلیل این که در این حالت میزان اکسیژن خون کاهش می یابد، با احتمال بروز سکته بیشتری مواجه هستند.
آملی اظهار کرد: بسیاری از بیمارانی که دارای مشکل انسداد هوایی هستند با شکایت از خروپف به پزشک مراجعه می کنند؛ این بیماران ممکن است به مشکلات همزمان دیگری مانند بیماری ریوی، اختلال خواب، خواب آلودگی، سردردهای صبحگاهی و کسالت های روزانه نیز دچار باشند.
وی گفت: پس از انجام تست خواب و اطمینان از انسداد هوایی بیمار، آندوسکوپی در حین خواب روی بیمار انجام می شود، به این صورت که بیمار در اتاق عمل با دارو خوابانده می شود و مسیر راه هوایی بیمار از بینی تا تارهای صوتی بررسی می شود و به صورت هدفمند به درمان بیمار از طریق جراحی یا استفاده از دستگاه سی پپ می پردازیم.
دکتر محمدحسین حریرچیان متخصص مغز و اعصاب و مدیر گروه مغز و اعصاب بیمارستان امام خمینی (ره) نیز با تاکید بر لزوم خواب کافی شبانه گفت: افراد در سنین مختلف به هفت تا 9ساعت خواب شبانه نیاز دارند و جایگزین کردن آن با خواب روزانه، فرد را از نظر سیستم عصبی با مشکل مواجه می کند.
وی افزود: خواب باید متعادل باشد زیرا کم خوابی و خواب زیاد سبب ایجاد تاثیرات منفی بر عملکرد سیستم مغز و اعصاب افراد دارد.
حریرچیان گفت: مهمترین عارضه کم خوابی تشنج است و افرادی که مستعد تشنج باشند، ممکن است حین خواب دچار تشنج شوند. هر چند افرادی هم که مستعد این عارضه نیستند، با احتمال تشنج در خواب روبه رو هستند.
وی افزود: میگرن های آخر هفته نیز از عوارض پرخوابی است و بسیاری از افرادی که عادت به زیاد خوابیدن ندارند در صورتی که در روزهای تعطیل بیشتر از حد معمول بخوابند، ممکن است با سردردهای میگرنی در هنگام بیدار شدن روبه رو شوند.
17 مارس مصادف با 27 اسفندماه روز جهانی خواب نامگذاری شده است.

روشی ساده برای درمان خروپف (کلیک کنید)

منبع:ایرنا

telegram estenadnews

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
آیا از عملکرد کلی نمایندگان استان مازندران در مجلس رضایت دارید؟

آخرین اخبار